AKO ZAČAŤ S AIRSOFTOM ...
Tento článok slúži na orientáciu pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú o airsofte ani páru, ale zaujal ich a chceli by s ním začať, ale nevedia ako na to. Ak ste s airsoftom priemerne oboznámení tak to ani nečítajte, pretože tu nenájdete žiadne špeciálne rady a pikošky, ale len všeobecné informácie. Rady o tom ako si vybrať vhodnú zbraň, ako sa obliecť, aké základne vybavenie je na airsoft treba, ako a kde začať hrať, ako hľadať spoluhráčov a podobne.
Najprv sa treba ozbrojiť. Takže ako vybrať zbraň?
Výber zbrane je vyslovene individuálna záležitosť a podlieha mnohým kritériám ako kvalita, výkon, presnosť, rozmer, váha, ergonómia, sympatie, cena, vplyv suseda, účel použitia atď. Každý si musí vybrať zbraň ktorá jemu najviac vyhovuje, ktorá mu najviac sadne do ruky. S ktorou sa najviac cíti v pohode. Cieľom tejto state je rozobrať všeobecné kritériá výberu zbrane, takže sa nebudem zaoberať jednotlivými zbraňami. Na to je najlepšie si prečítať recenziu na konkrétnu zbraň, porozprávať sa s tými, čo takúto zbraň majú alebo ešte lepšie s tými, ktorí takúto zbraň mali ( tí budú skôr objektívne kritickí a nebudu ju len chváliť lebo ju majú doma) a v neposlednom rade si ju požičať a odskúšať.
Najprv si rozoberieme druhy zbraní a potom jednotlivé kritériá pre Váš výber.
Manuál – je zbraň, kde je guľka vymrštená vzduchom stlačeným piestom, ktorý je poháňaný silou pružiny, ktorá je stlačená (natiahnutie zbrane) ľudskou silou. Jednoducho povedané natiahneš – vystrelíš. Ako pri klasickej vzduchovke akurát nezalamuješ, ale naťahuješ záver pištole, alebo páčku na SMG (samopal, MP5, UZI, Skorpion) alebo útočnej puške (M16, M4A1, Kalašnikov, G3). Tieto zbrane strieľajú len jednotlivými ranami, pretože je vždy nutné ručne (manuálne) natiahnuť pružinu. Ak je zbraň ergonomická a strelec šikovný dá sa dosiahnuť kadencia (množstvo výstrelov za určitú časovú jednotku) aj 2 rany za sekundu. Horšie je to s presnosťou rýchlej paľby pretože kropiť sa dá vzhľadom na konštrukcie zbraní väčšinou len od boku. A aj keď sa dá ako-tak mieriť pri rýchlom naťahovaní, vždy trhnete zbraňou a samozrejme 2x za sekundu nestíhate vždy znova zamieriť.
AEG – Automatic (automatická) Electric (elektrická) Gun (zbraň). Funguje podobne ako manuál na princípe piesta a pružiny, ale pružina je naťahovaná nie ručne, ale elektromotorom. Je to pohodlné, pretože nemusíte zbraň zakaždým ručne naťahovať, ale len mierite a strieľate. A to je jedná z výhod AEG, že môžete strieľať rýchlo za sebou a pritom mať stále zamierené na cieľ. AEG zbrane spravidla strieľaju aj burstom (dávkami zvyčajne po tri rany naraz) a fullauto (kým držím strieľa, resp, kým nedôjde zasobník).
Gas – plynové, tie nemajú pružinu ani piest, ale guľka je vymršťovaná silou stlačeného plynu. Plyn sa používa HFC134a čo je takmer obyčajný freón, aký máte doma v chladničke, ale obsahje silikónové mazivo. Ako plynovky sa robia väčšinou pištole, alebo SMG (UZI). Tu rovnako ako pri AEG len mačkáte a strieľate. Niektoré z plynoviek tiež strieľajú fullauto (KSC Glock18c, KSC M11A1). Plynovky sú rovnako silné alebo silnejšie ako veľké AEG. Nevýhodou je že Vás každý výstrel stojí viac-menej dvojnásobok (cena plynu). Ale na druhej strane obstarávacia cena plynoviek je nižšia, ako u AEG, takže ono to závisí od toho koľko výstrelov urobíte za mesiac, rok ....
Teraz poďme na jednotlivé kritériá
Kvalita
Tu môžeme hovoriť o dvoch rovinách kvality. A to o vernosti napodobenia reálnej zbrane, kam radíme zhodu designu s reálom a použitie materiálov, ktoré sa najviac podobaju na pohľad a dotyk na kov resp. plasty prípadne drevo originálných zbraní. Väčšinou sa výrobcom darí bez problémov napodobiť pôvodný design. S vernosťou materiálov je to už horšie. Niekedy už zďaleka vidíte že je to plast a inokedy ani pohľadom, ani na dotyk a dokonca ani keď poklepete nožom neviete určiť či sa jedná o plastovú alebo kovovú časť. Tu je výber len na Vás či máte aj silné estetické cítenie a chcete aby zbraň aj pekne vyzerala, alebo Vám stačí že dobre funguje a strieľa.
Druhou rovinou je kvalita z hľadiska životnosti, odolnosti zbrane a z hľadiska jej spoľahlivosti (zasekávanie zbrane, alebo zásobníka, nárazuvzdornosť ... ). Tu sa oplatí obrátiť na osvedčených výrobcov ako Tokyo Marui, KWC, UHC, KSC-KWA. Ale aj vydarený NONAME môže byť dobrá kúpa. Veľa Vám napovie aj podiel kovu na zbrani, pretože ten je odolnejši ako plast. Ale dajte pozor aj kde sa ten kov nachádza. Zbraň ktorá ma síce kovové pažbičky, ale má plastovú hlaveň a mechaniku nebude spoľahlivejšia ani trvácnejšia (okrem pažbičiek, ale tie keď rozbijem, tak vyrežem aj z dreva, ale hlaveň nie).
Rozmer a váha
Niekomu sa páčia veľké zbrane a tak chce čo najväčšiu pištoľ a volí Desert Eagle alebo Socom Mk23. Niekto má zas radšej menšie „šikovnejšie“ pištoľky. Nie je vždy pravidlom, že väčšia pištoľ je silnejšia, ma väčší dostrel atď. Závisi to od výrobcu a modelu. Takže malá pištoľka od jedného výrobcu môže byť silnejšia ako veľká pištoľ od iného. Je to tým, že tá malá môže mať silnejšiu pružinu, lepší piest, hlaveň alebo HOPup. Zbraň treba vyberať aj podľa toho kde predpokladáte že budete hrávať, pretože menšie zbrane sú praktickejšie v budovách (CQB) a veľké dlhšie zasa vonku v lese, alebo areáli. Snáď univerzálne sú SMG (MP5, VZ61 Skorpion, UZI). Poradíte si s nimi aj v budove a zahráte niečo aj vonku. Je to najlepšie riešenie na začiatok, zvlášť ak plánujete zostať pri jednej zbrani.
Čo sa týka váhy, tak sa dajú kúpiť tzv. Heavy modely – ťažké modely, ktoré sa svojou váhou viac približujú váham reálných zbraní. To znamená že dosahujú 50-70% váhy reálnej zbrane. Normálne-ľahké dosahujú iba 20-40%. Tu je zasa na vás čo si zvolíte. Či uprednostníte lepší pocit reálnej zbrane v rukách, alebo radšej pohodlné nosenie a ľahšiu manipuláciu. Pretože naozaj ide len o ten pocit keďže v 90% prípadoch heavy modely su robené len pridaním závaží a nie zvýšením podielu kovu na konštrukcií zbraní čo by znamenalo väčšiu odolnosť a životnosť.
Výkon a presnosť
Výkon závisi od typu zbrane, či sa jedná o manuál, AEG alebo GAS. Kde výkonovo končia manuály začinajú AEG a plynovky idu ešte ďalej. Výkon u AEG závisi od použitého elektromotoru, pružiny a konštrukcie zbrane. Výkon plynovky od konštrukcie a nastavenia ventilu – sily plynu a použitého plynu. Asi najväčší rozdiel je medzi manuálmi. Tie sa líšia od smiešnych „pľuvatiek“ až po zbrane schopné konkurovať AEG (napr. brokovnica TM SPAS12). Veľa závisí od výrobcu, modelu a kvality HOPu. Manuálnu zbraň bez HOPu nekupujte. AEG neviem o takej ktorá by nemala HOPup. U plynoviek prípadný chýbajúci HOPup vyváži ich sila. Ale samozrejme plynovka s HOPom je lepšia. HOPup je vlastne taká finta v konštrukcii zbraní, ktorá guľku pri prechode do hlavne roztočí okolo jej osi a rotujúca guľka potom letí ďalej a po dlhšej dráhe vodorovne. Čiže zbraň s HOPom strieľa ďalej a presnejšie, hlavne na väčšie vzdialenosti. Pri airsofte sa bežne bavíme o vzdialenostiach 10-50m. Na 10m trafíte človeka skoro z hocičím, ale pri vzdialenostiach nad 15m sa už ukáže, ktorá zbraň za čo stojí. Ešte je dôležité na aké strelivo je HOPup stavaný. Výrobca UHC má HOPup na guľky 0,20g (ale aj na 0,12g), Výrobca Tokyo Marui zasa na 0,25g. Nedoporučujem výrobcu HFC a STTI hoci vraj majú krajšie prevedenie zbraní ako UHC, pretože majú HOPup na guľky 0,12g (a ani od iného výrobcu na tieto guľky). A prečo sú 0,12g nevyhovujúce a prečo potrebujem výkonnú zbraň ? Pretože výkonnejšia zbraň strieľa ďalej a presnejšie a môžete ňou strieľať guľky 0,20g, alebo ešte lepšie 0,25g, ktoré pri dopade majú väčšiu energiu, inak povedané viac ich cítiť, viac „bolia“. A potom sa nemusíte zbytočne hádať o uznanie zásahu. 0,12g guľky sú dobré akurát tak do plynoviek do budovy na blízko, aby s 0,25g súperi neplakali od bolesti. Čo sa týka výkonu zbrane je lepšie sa spoľahnúť na objektívne merania úsťovej rýchlosti a energie, ako na súbjektívny pocit že tá alebo hentá zbraň strieľa silno, alebo slabo. Ak nie sú merania, tak si postavte kartónovú krabicou a uvidíte či zbraň prestrelí jej prvú, druhú stenu, prípadne v ktorej guľka zostane. Rovnako čo sa týka presnosti zbrane, najlepšie je zmerať priemerný rozptyl zbrane pri streľbe zo zveráku (pozor na poškodenie zbrane! pozn. UPIRa :), pretože sa tým vylúči chyba strelca. Pri testoch nezabudnite použiť predpísané strelivo adekvátne k HOPu. A tiež ak testujete viac zbraní, použite rovnake strelivo, resp. strelivo od rovnakého výrobcu.
Ergonómia
Ergonómia zbrane je o tom ako Vám zbraň padne do ruky. Zavisí od toho, akú máte veľkú dlaň, aké mate hrubé alebo tenké, krátke alebo dlhé prsty, akú máte postavu, dĺžku krku, rúk atď. Zbraň Vám musí padnúť do ruky/rúk ako uliata. Musíte pohodlne dosiahnúť na všetky potrebné páčky. Bez toho aby ste prekladali ruky musíte dosiahnuť na poistku, na vyhadzovač zásobníka a podobne. Podstatné je, ako sa Vám pohodlne manuál naťahuje. U pištolí niekomu vyhovuje krátky záklz záveru 2-3cm a niekomu dlhší 4-6cm. Nezabudnite si vyskúšať ako sa Vám mieri. Niekomu nemusí vyhovovať sklon pažby niektorej zbrane, kôli postave a dĺžke krku a preto sa musí krčiť k zbrani keď mieri. A potom po troch hodinách hry potrebuje tri hodiny masáže. Tak isto rôzne zbrane majú rôzne mieridlá. Väčšiu, menšiu, guľatú, hranatú, vysokú, nízku, bielu alebo čiernu mušku. Napr. mne nevyhovujú mieridlá ako ma MP5 alebo Colt XM177 (cez dierku na cieľniku pozerate na mušku), ale klasické aké majú Skorpion alebo Kalašnikov (muška v záreze medzi mieridlami cieľnika). Niekto si na to zvykne a niekto nie. Niekomu sa to hneď zapáči. Aj keď nevyhovujúce mieridlá sa dajú riešiť kolimátorom (red dot, svietiaca bodka na sklíčku), alebo laserovým zameriavačom. Nepodceňujte ergonómiu zbrane, pretože s ňou strávite veľa času a zbraň, ktorá Vám nesekne, Vám ten čas znepríjemní, ak nie znechutí.
Sympatie
Každému je nejaká zbraň sympatická. Niekto je zaťažený na Vietnam a chce M16, niekto je lokálpatriot a chce CZ75 alebo VZ61 Scorpion, niekto chce zbraň ako terorista - kalašnikov AK-47 alebo UZI, niekto chce ako policajt MP5 alebo USP, niekto chce zbraň akú má jeho hrdina Lara Croft alebo James Bond. Proste niekomu sa páči zbraň a hoci blbo strieľa nevyhovoríte mu ju a on ju chce. Nech ju má. Ak sa s ňou bude cítiť perfektne má napoly vyhrané. Radšej zbraň s ktorou som šťastný, ako bomba strieľajúcu zbraň ktorá sa mi hnusí, pretože psychika je pre hernú pohodu dôležitá. A kto je v pohode má navrch. Hráte hlavne pre zábavu. Ale myslím si, že nemôže byť problém z dostupného sortimentu vybrať zbraň aj sympatickú aj výkonovo dobrú.
Cena
Tu moc nie je o čom písať. Každý kúpi na čo má. A ako všade inde platí aj tu kvalita niečo stojí a oplatí sa za ňu priplatiť. Takže nekupujte niečo neznáme, ak to už nie je niekym vyskúšané a overené. Nekupujte zbrane v hračkárstve. Kúpite zbraň-hračku za 300,- Sk a ako-tak to bude strieľať s 0,12kami a veľmi rýcho zistíte, že potrebujete poriadnu zbraň a škoda tých pár stovák za hračku. Iba ak by ste sa chceli hrať sami so sebou - partia hračkárov. Ale ak sa chcete zapojiť do airsoftovej komunity a zúčastniť sa akcií, kde je 30-200 ľudí, kupujte overenú kvalitu. Na druhej strane je zbytočné vyhadzovať peniaze za značku (ale u nás imidžové zbrane asi ani nekúpite). Je treba nájsť dobrý pomer všetkého čo sme hodnotili vyššie. Našťastie (alebo nešťastie?) v airsofte nie je až tak moc z čoho vyberať. Je len pár výrobcov, ktorí ponukajú rozumnú kvalitu a sú pre našinca cenovo dostupní. Uvediem orientačné cenové rozpätia v jednotlivých kategóriách. Samozrejme, že sa nájdu aj lacnejšie aj drahšie, ale takto sa to asi pohybuje. Hovorím o štandartných sériových zbraniach bez upgradov (dodatočných zlepšujúcich úprav), pretože si môžete dať vyskladať zbraň aj za 150.000,- Sk.
Manuálne pištole 1.200-2.000,- Sk
SMG 2.800-5.000,- Sk (MP5, VZ61, UZI)
Dlhé 5.000-12.000,- Sk (Colt XM177, M16, SPAS12, Super9)
Zásobníky cca do 600 Sk
AEG pištole cca 2.500 Sk (ale sú slabé, len na 0,12g, vhodne na krátko v budove alebo záložná zbraň)
Dlhé a SMG 12.000-30.000,- Sk
Zásobníky cca 2.000-3.000 Sk
K AEG ale ešte potrebujete akumulátor a nabíjačku za cca 2.000 - 3.000,- Sk
Takže na kompletnú AEG rátajte spolu najmenej 20.000,- Sk
GAS pištole 3.000-15.000 Sk
U plynoviek Vás vyjde každý výstrel +cca 0,20 Sk za plyn, ale skvelé zbrane su za polovicu ceny AEG, čiže zostane dosť peňazí na plyn, takže stojí zato sa nad nimi zamyslieť.
Strelivo 0,20g: 0,20-0,25 Sk za kus
0,25g: 0,25-0,40 Sk za kus
0,12g: 0,20-0,25 Sk za kus
Nezabúdajte na prevádzku. Myslím tým spotrebu guliek hlavne. Buďte si istí, aj s manuálnou zbraňou z ktorej sa dá dobre kropiť budete mať väčšiu spotrebu guliek o 1,5-2 násobok oproti pištolke. Ani nehovorím o AEG a GAS vonku, zvlášť, keď budete páliť dávkami. Ak ste na tenko s peniazmi tak nevrazte peniaze do super zbrane, radšej lacnejšiu, ale aby ste mali čím strieľať. Načo je vám AEG keď nemáte na guľky, a musíte z nej strieľať opatrne, aby ste veľa neminuli. V boji to dokážete len veľmi ťažko. A môže sa stať, že tých 200 guliek čo ste si doniesli sa Vám minie za pol hodiny a môžete ísť domov. 200 guliek z manuálnej pištole vystrieľate za 3 hodiny (v budove, vonku aj skor), ale sa musíte veeeľmi snažiť (vravím vystrieľať, nepleťte tu to čo, rosypete po zemi). A peniaze budete potrebovať aj na ďalšiu výstroj, čo si povieme neskôr.
Účel použitia
Veľa bolo už naznačené v stati o rozmere zbrane, takže len stručne. Vyberte si zbraň podľa toho kde budete hrávať, či malé uzavreté priestory, kde nefúka, neprší (budova) alebo veľké, otvorené priestory, kde potrebujete strieľať na dlhé vzdialenosti (les, polia, areál budov ...). Pištole sú vhodne do budov, pretože sú malé, ľahké, obratné (hlavne na rohoch) a nezavadzajú keď potrebujete preliezať múr, rebrík alebo okno. Dlhé zbrane su nepraktické v budove, zavadzajú pri prekonávaní prekážok. A ich výkon je nevyužitý ak nejde o veľký hangár. A tiež mnoho ľudí, najmä začiatočníkov bude frflať že ich zásahy budu moc bolieť na blízko z takej silnej zbrane. Najlepšie riešenie je asi SMG alebo plynovky (bez HOPu, alebo HOPove s regulovateľným HOPom resp. tlakom plynu kam dáte 0,12g guľky aby ste redukovali silu/bolestivosť zásahov,). Sú vhodné do budov a sú použitelné aj vonku. Takže by som začal nimi. Alebo začnete manuálnou pištoľou a tá Vám zostane ako záložná zbraň, keď prejdete na dlhý manuál, alebo AEG resp. pištolka zostane do budovy. Ďalšia vec je, že ľudia frflú keď máte rádovo lepšiu zbraň ako oni a nechcú proti Vám hrať. Takže výber zbrane treba do istej miery prispôsobiť kolektívu v ktorom budete hrať. Môj názor ale je že nie je nutné, ba priam žiadúce, aby všetci hrali len s manuálnými pištoľkami. Dá sa to riešiť vhodným rozdelením teamov, aby boli zhruba zbraňovo vyrovnané. Ani v žiadnej reálnej špeciálnej jednotke nemajú všetci rovnaké zbrane (ostreľovač, guľometčík, granátnik ...). Ja osobne nemám strach z hry s manuálom proti AEG alebo GAS. Či už kôli bolesti (neviem o tom žeby niekto mal z airsoftu modrinu, na rozdiel od paintballu), alebo prevahe zbrane. Je možne a rozumné, ak je jedna, dve AEG a zvyšok len manuál zaviesť pravidlo, že AEG strieľajú len jednotlivými ranami (nesmú pustiť burst alebo fullauto).
Na vonku potrebujete samozrejme výkonnejšiu zbraň, čiže dlhý manuál, AEG alebo GAS. Jednak kôli dostrelu a presnosti na dlhé vzdialenosti, jednak kôli použitiu ťažších 0,25g guliek, aby súper cítil zásah a aby letiaca guľka nebola natoľko ovplyvnená vetrom. V neposlednom rade vonku sa zídu aj upgrady (kolimátor, optika).
Vplyv suseda
To som si nechal na koniec, pretože na slovensku je to tak. Sused má také - aj ja musím mať. Nekupujte si to čo ma sused len zato, že on to má. Celý čas tu hovorím o tom, že nákup zbrane je vysoko individuálna záležitosť. Kúpte si zbraň len a len pre Vás, takú aká sa vám páči, vyhovuje a na ktorú máte. Čím viac vyššie opísaných kritérií Vám Vaša vyvolená zbraň splní tým lepšie pre Vás. Vy si musíte (a nie Váš sused) zvoliť, ktoré z vyššie uvedených kritérií sú pre Vás dôležite a ktoré menej. Vy si určte priority. Váš „život“ závisí od Vami vybranej zbrane. Samozrejme, že ak sa v tom sused vyzná nechajte si poradiť, ale vždy sa na koniec rozhodnite VY SÁM PODĽA SEBA. Poraďte sa aj s ľudmi z airsoftového klubu ak je nejaký vo Vašom okolí a tiež so serióznym predajcom. Nenechajte sa natlačiť do kúpy niečoho len preto, že to majú práve na sklade. Kľudne si svoju vytúženu zbraň objednajte a počkajte si na ňu (samozrejme ak je dodacia lehota rozumná, nebudete čakať pol roka na zbraň) a ak nie je dostupná tak voľte svoju favoritku číslo 2. Určite ste sa rozhodovali aspoň medzi dvoma, než ste vybrali favorita. POZOR! Ten istý model určite nebude rovnako dobrý od iného výrobcu. Takže ak chcem Colt XM177 od Tokyo Marui, a nie je tak neveznem automaticky Colt od HFC (pretože ma HOP na 0,12g) ale radšej iný model od Tokyo Marui, alebo iný vyhovujúci model od iného výrobcu.
Upgrady a príslušenstvo
Tie nemusia byť hneď, ale časom každý chce zbraň vylepšiť. Na rad príde optika, kolimátor, laserový zameriavač, silnejšia pružina, taktická baterka atď. Určite si budete musieť kúpiť popruh (bez neho ťažko cez prekážky, rebríky a držať zbraň medzi kolenami kým páskujete zasobník tiež nie je slasť) na zavesenie a zíde sa aj náhradný zasobník.
Záver
100% odporúčam ak je možnosť si zbraň pred kúpou odskúšať prakticky v boji. Čiže požičať si od kamaráta, ktorý takú zbraň má a zahrať si pár hodín, aby ste zistili či Vám sadne, či je to ono. Ak nemáte jasného favorita tak viac zbraní. Dobré je ak je v okolí požičovňa airsoftových zbraní alebo „herňa“. Požičovné je zvyčajne vo výške asi 7-15% z ceny zbrane. A je lepšie zaplatiť požičovné, pretože ak zbraň kúpite na slepo a nebude Vám sedieť, tak keď ju budete predávať z druhej ruky prerobíte viac ako to požičné. Prípadne ak sa neviete rozhodnúť medzi dvoma zbraňami skúste sa dohodnúť s predajcom na zapožičaní. Verím, že sa s ním dohodnete ak bude vedieť, že od neho jednu z tých dvoch zbraní kúpite (určite bude chcieť zálohu, ktorá Vám prepadne ak nič nekúpite, čo môže byť aj viac ako výpožičné, ale to už je riziko podnikania). Ďalšie riziko pri takejto dohode s predjacom je, že pri Vašom teste sa môže zbraň poškodiť a budete ju musieť kúpiť. Ale aj požičovni musíte škodu nahradiť ak požičanú zbraň totálne zničite alebo znefunkčníte. Ale drobné poškodenie (škrabance, ulomené drobnosti, čo sa ľahko môže v boji stať) Vám požičovňa bude tolerovať, kdežto predajca nie. Určite je ale najlacnejší ten kamarát. A keď žiadny kamarát takú zbraň nemá, tak sa musíte zoznámiť. Viete ako na to. Pozvať na pivko ....
Zbraň mam už mi chýba len ...
Takže zbraň by sme mali doma. Čo ďalej ? Predsa ochrana. Dobrý predajca by mal mať ochranné prostriedky, ale ak by nemal, prípadne nekresťansky drahé, tak skúsim poradiť alternatívy.
V prvom rade potrebujete ochranu očí. Bez toho ani na krok. Bezpečnosť je dôležitá. Oči máte len dve a teda nechcete prísť ani o jedno (síce by ste nemuseli druhé zatvárať pri mierení ...). Dajú sa kúpiť originál ochranné taktické okuliare a masky pre airsoft a paintball, ale to sú záležitostí 2.000-5.000,- Sk. Aj keď majú svoje výhody (výhľad, odolnosť, nezahmlievajú sa) na začiatok by som ich nekupoval. Rovnaký účel môžu splniť lyžiarské alebo pracovné ochranné okuliare. Ak nájdete také ktoré sa Vám nebudu zahmlievať máte takmer vyhrané. Dôležitá je skúška odolnosti. Musíte otestovať či ich guľka neprestrelí, alebo či ich nerozbije. Môže byť nebezpečné keď sa rozbijú a črepina Vám vojde do oka. Odporúčam požiadať niekoho so silnejšou zbraňou AEG alebo GAS, nech vám z metra do nich napáli aspoň 10 rán. Ak prežijú bez škrabnutia máte to. Samozrejme, že riskujete zničenie svojich lyžiarských, možno aj relatívne drahých okluiarov. Preto radšej kúpte nejaké lacnejšie, alebo ochranné pracovné okuliare na brúsenie. Tie lepšie sú aj odhmlievacie, prípadne s UV filtrom, dokonca umožňujú periférne videnie. Kúpite ich aj pod 300,- Sk.
Ak ste si nekúpili masku, ale vyššie spomínané okuliare, tak jednoznačne odporúčam kuklu. Nie je príjemé dostať guľku do ucha, zubov alebo na holé čelo. Buď ju kúpite v lyžiarských alebo poľovníckych potrebách. Sú ale zvyčajne z hrubšieho materiálu a v lete v nich môže byť pekne teplo (čo môže spôsobovať zvýšené zahmlievanie okuliarov). V zime ale paráda. Iná možnosť je si kuklu ušiť (alebo dať si ušiť sestre, mame, frajerke). Šikovný si ušili kukly z tričiek, a dokonca si dali na rozne nebezpečné zóny rôzne vrstvy trička. Prípadne na čelo všili molitan, alebo kus karimatky (to, na čom sa spí, keď sa stanuje). A tak im nie je teplo a sú chránení. Dokonca jeden asi najvynaliezavejší si urobil otvor s krytom na nos a tak v pohode dýcha von a nie do kukly a tým apriori na okuliare, ktoré sa potom zahmlievajú.
Ako ďalšie si preberieme oblečenie. Netreba sa obliekať nijak nahrubo. Jedna vrstva oblečenie úplne stačí. Nebojte sa, zásah prežijete. Bolesť pri zásahu je krátka, ostrá a rýchlo odoznieva. Ako ked sa pichnete špendlíkom do prsta. Momentálne zabolí ale o minútu si už na to nespomeniete. Takže sa obliekajte tak aby ste zásahy dobre cítili. To znamená nie hrubé veci. A dobré je oblečenie priliehajúce, tesné. Príliš voľné oblečenie veľmi tlmí guľku a potom necítite zásahy a tiež dávate súperovi väčší cieľ. Nič nie je v airsofte horšie ako hádať sa o uznanie zásahu. Každý kto aspoň raz hral, to už pozná. Ak musíte mať hrubšie oblečenie (zima) voľte povrchové materiály, ktoré sa napínaju, resp. sú na povrchu tvrdšie (nie mäkké vlnené). Ak zásah neucítite, tak aspoň začujete „klepnutie“ guľky. Oblečenie by malo mať veľa vreciek na všetko potrebné (zásobníky, guľky, baterky, kompas, obväz, nôž, mobil, vysielačku, granáty, horalku, ploskáč ...). Na to sú ideálne taktické vesty ale značkové stoja 3.000-20.000,- Sk. Ja som kúpil celkom dobrú safari vestu v Baumaxe za 600,- Sk. Má milión vreciek, (správne tvarovaných na zásobníky) vonku aj vnútri. Určite nájdete niečo vhodné v rybárskych, poľovníckych alebo kutilských (pracovné vesty) obchodoch do 1.500,- Sk. Rovnako nohavice, najlepšie kapsáče. Voľte trvácne materiály. Aby sa Vám to neroztrhlo pri prvom preliezaní múru, alebo v kríkoch. Dôležitá je aj obuv. Vhodná je pevná obuv (nad členky a'la vybramky alebo vysoká a'la kanady), ale aby mala mäkkú podrážku. Aby ste pri chodení nespôsobovali hluk. Čo sa týka farby treba voliť farbu oblečenia podľa prostredia kde hrávate. Ideálne by bolo mať dve sady, jednu do zelena-hneda maskáčovú na vonku do lesa a druhu bielo-šedú do budov. A tretiu čiernu lebo tá vyzera cool.
Netreba zabudnúť ešte na rukavice, nie pre zimu ale preto, že na prstoch zásahy hádam najviac bolia (keďže je tam pod kožou rovno kosť) a dostanete do nich často, keďže ako prvú z vás vidieť zbraň a zbraň držia prsty. Kto chce si môže odrezať konce ukazovákov a palca (na rukavici, nie na ruke), aby mal dosť citlivý prst na spúšti a aby sa mu prípadne pohodlne páskovakli zásobníky atď. To je asi k oblečeniu všetko najnutnejšie.
Iná výbava
Zo začiatku Vám žiadnu inú výbavu nebude treba, ale časom sa budete postupne dovybavovať. Či už ako jednotlivec (oblečenie, zameriavače na zbraň), alebo ako team (komunikácia-vysielačky). Vybavenia existuje spústa, niečo z toho musí byť, niečo nemusí. Ak sa chcete zúčastniť nejakých manévrov, určite budete potrebovať kompas, baterku, zapaľovač, maskovaciu plachtu, lekárničku, čutoru na vodu, kvalitný nôž prípadne pílku, lopatku. A to všetko si musíte zbaliť do nejakého batoha (alebo batôžteka ak máte dobrú vestu bohatú na vrecká). A to som určite na niečo ešte zabudol. To všetko zistíte ale časom, postupne ako budete stále hlbšie vnikať do tajov airsoftu.
S kým hrať?
Takže sme už vystrojení na airsoft. Máme zbraň, sme oblečení a ochránení. Treba nám spoluhráčov. Ako ich nájsť? V dnešnej dobe asi najjednoduchšie na internete. Treba si vo vyhľadávači dať vyhľadať heslo airsoft a preskúmať stránky. Na mnohých airsoftových portáloch sú zoznamky, alebo diskusné fóra, kde môžete napísať, že hľadáte hráčov z Vášho okolia, alebo team ku ktorému sa môžete pridať. Ideálne je ak nezačínate sám, ale celá partia kamrátov naraz. Môžete vytvoriť team a hľadať proti team, alebo ak je vás viac vytvoriť dva teamy, a postupne hľadať ďalších hráčov z okolia, alebo jednoducho lanáriť potencionálnych hráčov, aby sa k vám pridali.
Je možné, že aj Váš predajca zbraní Vám bude vedieť dať kontakt na ľudí z Vášho okolia, ktorý uňho kupovali.
Kde hrať a ako?
Jednoducho povedané všade kde chcete a odkiaľ Vás nikto nevyženie. Pozor ale na súkromný majetok, lebo Vás niekto môže žalovať za náhradu spôsobenej škody. Najlepšie sú územia, areáli a budovy, ktoré tak povediac nikomu nepatria, o ktoré sa nikto nestará, ktoré su nevysporiadané, ktorých majiteľ nie je známy, alebo je ďaleko v zahraničí. Proste priestory z ktorých Vás nemá legálne právo nikto vyhnať a nie sú riadne oplotené, uzavreté a nikto ich nestráži. Zo začiatku Vám to bude jedno aké sú to priestory, ale rýchlo začnú stúpať Vaše nároky. Vhodné sú priestory, ktoré majú viac vchodov, kde sú poschodia a väčšina miestností poprepájaná, ktoré majú dostatok úkrytov, a podobne. Viac prístupov a vzájomná prepojenosť je dôležitá, aby ste mohli byť stále v pohybe. Aby sa 90% bojov neodohrávalo stále na tom istom schodišti alebo dverách (pretože inej cesty niet), ktoré sú nedobytné a hra uviazne na mŕtvom bode. Najzaujimavejšími sú vždy prekvapivé momenty, keď Vám nepriateľ nečakane vpadne do chrbta, alebo vylezie odniekiaľ kde by ste ho nečakali. Zaujímavé priestory sú tie kde môžete uplatniť mnoho spôsobov dobývania a obrany, a keď ich môžete obmieňať. Hra sa stáva nudnou, ak robíte to isté dookola. Vtedy treba buď zmeniť priestory alebo štýl, systém hry. Ak ste sa naháňali len tak po budove aby ste sa postrieľali a už Vás to prestáva baviť, tak to zmeňte. Umietnite niekde uprostred budovy vlakju ku ktorej sa jeden team musí dostať a druhý ju bráni. Uvidíte, že to chce inú taktiku. Alebo si zvoľte jedneho rukojemníka, ktorého majú policajti zachrániť a dostať ho z budovy živého. To znamená, že všetci zlí chlapci poľujú práve naňho a vy ho musíte ochrániť aj keby ste sa mali vrhať do striel, lebo je to prezident .... Je veľa spôsobov ako obmeniť hru, aby nebola nudná a určite si vymyslíte sami množstvo variácií.
Jedna rada na záver
Aj keď to láka, nezbierajte už raz vystrelené, alebo rozsypané guľky zo zeme. Strieľajú horšie ako nové a môžete si poškodiť zbraň, najmä HOPup. Ten je tak citlivý, že sa reguluje po desatinách milimetra, takže ho môže poškriabať (je z gumy) aj zrnko prachu alebo ostrejšia hrana už raz vystrelenej guľky (tie sa pri naraze môžu deformovať, štiepiť, zašpiniť) a potom prestáva plniť svoju funkciu, resp. potom aj nové guľky lietaju kade-tade. Nie je riešením ani guľky doma „vyprať“, pretože na rozdiel od nových stratia svoj mastný film, sú suché. Už raz použitá guľka sa vám môže v zbrani aj rozpadnúť, kúsky z nej padnúť do mechanizmu, ktorý sa potom poškodí atď. Jednoducho radšej používajte nové guľky a vyhnete sa problémom. Nestojí to ani za tú námahu. Kým zozbierate 30 obstojných guliek sa natrápite a je to cca 6,- Sk. Stojí to za tú námahu a riziko?
Želám všetkým veľa dobrej airsoftovej zábavy a presných zásahov.
TAUR
ver. 1,0 z 17.06.2002
Poznámka: Autorom recenzie je TAUR z prešovského tímu TAC TIC. Článok bol uverejnený na základe vzájomnej dohody s autorom a bez zásahov do pôvodného textu. Ilustračné foto UPIR a SNAKE.