AIRSOFTOVÝ TRÉNING DOMA

Potichu sa priblížil. Zo svojej pozície každú chvíľu zbadá nepriateľa brániaceho základňu. Už, už to bude. Bleskovo pohľadom prebehne zbraň, či je natiahnutá a odistená. Pevnejšie ju zovrie v dlani. Pomaly sa mu vynára chrbát nepriateľa sledujúceho dianie pod lesom. O jeho prítomnosti teda netuší. Zdvihne zbraň, tri biele bodky na mieridlách sa dostávajú do roviny a za nimi sa črtá chrbát nepriateľa. Vychutnáva pocit víťazstva. Potiahne jemnú spúšť airsoftovej zbrane... A... Netrafí...

Nočná mora snáď každého strelca – minúť cieľ. Kde hľadať chybu? Väčšinou je to otázka zle nastavených mieridiel, ‘strhnutia’ zbrane pri potiahnutí spúšte, nedostatočným ‘zžitím’ strelca so zbraňou, či proste zlým spôsobom mierenia. Nič, čo by sa nedalo odstrániť poctivým tréningom. Pri AirSofte to platí o to viac, že airsoftové zbrane od rôznych výrobcov majú často rozličné strelecké vlastnosti. To je jeden z dôvodov, prečo by ste mali aspoň raz za čas ‘zasušiť’ – teda trénovať streľbu nasucho, v domácich podmienkach. Aj keď streľba samotná je až na konci reťazca viacerých sprievodných činností. V dnešnom článku sa teda pozrieme na zúbky domácemu tréningu.

Tasenie zbrane
Aj keď väčšinu času na airsoftovom bojisku strávite so zbraňou v ruke, predsa len môžu nastať situácie, keď budete musieť dostať zbraň z nejakého miesta/pozície do zamiereného stavu (napr. po prebíjaní zásobníka, po prechode spoza prekážky, rýchla streľba spoza prekážky). V takomto prípade ide o čo najrýchlejšie zdvihnutie zbrane do pohotovostného stavu, teda do stavu tesne pred výstrelom. Predovšetkým by ste mali svoju zbraň veľmi dobre poznať a ovládať jej mechanizmus. V zlomku sekundy, kedy potrebujete zbraň namieriť si musíte uvedomiť, či je zbraň natiahnutá, či nie je zaistená a vlastne ‘za pochodu’ situáciu riešiť – teda rýchlo natiahnuť, či odistiť. Pri tréningu skúšajte väčšie množstvo situácií, ktoré môžu v boji reálne nastať. Zároveň nechávajte zbraň v rôznych stavoch (bez zásobníka, nenatiahnutú, natiahnutú, ale zaistenú ...).

Rýchle mierenie a intuitívna streľba
Ďalšou veľmi podstatnou vecou je dostať zbraň čo najrýchlejšie do zamiereného stavu, teda zrovnať mieridlá smerom na mierený objekt. Tu vychádzajte z intuície, podobne totiž funguje jednoduché ‘ukázanie’ prstom – ak chcete na nejaký predmet ukázať (prstom), vačšinou to dokážete ‘od boku’, bez mierenia. Podobne to je aj pri streľbe – dívajúc sa na cieľ dvíhate zbraň, až kým pred očami nemáte zrovnané mieridlá a za nimi spomínaný cieľ. Neskôr dokážete vystreliť relatívne veľmi presne aj bez mierenia – ‘od boku’, presne podľa príkladu s prstom. Taktáto streľba sa volá intuitívna.

Od schopnosti v čo najkratšom čase zamieriť na cieľ častokrát závisí váš život, najmä pri rýchlych prestrelkách v budove (rýchle vyklonenie sa spoza prekážky, výstrel, ukrytie). Preto je dôležité vedieť efektívne využiť úkryt – vykloniť sa tak, aby bola čo najväčšia šanca zásahu a pritom robiť nepriateľovi čo najmenší možný terč. Pri tréningu vyberte rôzne úkryty a zvoľte rôzne ciele. Skúšajte, ako rýchlo sa vám podarí zdvihnúť zbraň do roviny a zamerať cieľ. Zároveň nezabúdajte na okamžité krytie, nepriateľ totiž nespí :) Natrénujte si aj pozície, ktoré sú pre vás nevýhodné, v boji sa často dostanete práve do takých.

Streľba v domácich podmienkach
Samostatná streľba bude po predchádzajúcich cvičeniach akousi skúškou správnosti. Ak si totiž myslíte, že sa dokážete rýchlo dostať do palebnej pozície a zamerať cieľ, až po výstrele zistíte, či ste náhodou nepodľahli ilúzii a či skutočne cieľ máte dobre zameraný a ste schopní svojou zbraňou ho trafiť. Na streľbu doma budete predovšetkým potrebovať vhodný priestor – odporúčam aspoň 7-10m, v žiadnom prípade sa v tejto zóne nesmú tmoliť ženy, deti, domáce zvieratá, či iní civilisti. Tiež neodporúčam robiť si strelnicu uprostred zbierky drahocenného porcelánu po babke, mohli by ste mu zmenšiť rozmery a zdvojnásobiť počet :) Pokiaľ máme vyhovujúcu miestnosť, budeme si musieť vyrobiť tzv. lapač striel. Pokiaľ ste niekto chodili na strelnicu strieľať zo vzduchovky, či ste sa tejto bohumilej činnosti venovali v škole, určite poznáte plechové lapače brokov, ktoré sa pri tom používali. Pre tých, ktorým to nič nehovorí, krátky popis - šlo o plechovú krabičku, ktorej chýbala predná stena – tam sa umiesťnoval terč. Po každom výstrele prešiel brok terčom a ‘skončil’ na zadnej stene plechového lapača. Určite sa niektorí z vás opýtajú prečo teda vymýšľať teplú vodu a nepoužiť tieto lapače? Dôvodov je viacej, najviac však rezonuje vyrobený materiál a veľkosť lapača. Lapače boli totiž robené na malé vzduchovkové terče (podobné tým, ktoré sú vkladané k AS zbraniam) – ak teda nechcete každých päť minút chodiť vymieňať maličký terč, radšej použite väčší, s väčším počtom cieľov, prípadne si môžete urobiť/nakresliť vlastnú bojovú situáciu. Ja osobne používam terče formátu A4. Nuž a prečo mi vadí plech, z ktorého boli vzduchovkové lapače vyrobené? Odpoveď je jednoduchá – pretože pri dopade BB-čka na tvrdý povrch dôjde k jej poškodeniu a buď sa rozpadne na mieste, alebo – čo je ešte horšie – v hlavni vašej zbrane. No a keďže sa jedná o tréning, ktorý by sa mal pravidelne opakovať, bude vhodné používať tréningové strelivo opakovane, teda nesmie dôjsť k jeho poškodeniu, či zničeniu.


Pravým kliknutím myši a výberom možnosti Save Target As... si stiahnete terč vo formáte .PDF

Takže ako si urobiť jednoduchý lapač BB-čiek? Vpodstate jednoducho – vezmite si nejakú vhdonú kartónovú krabicu, najlepšie takú, aby sa na ňu dal upevniť terč veľkosti A4.

1.
Najprv si budeme musieť vystužiť zadnú časť, kam budú dopadať strely. Ja som do svojho lapača urobil vložku o veľkosti zadnej steny z trojitého hrubého kartónu, ktorý obaľte najlepšie látkou (pôvodne som použil igelit s ‘pukačkami’, do ktorého sa balí elektronika, bohužiaľ môj plynový Tactical Master igelit pretrhal po pár dňoch a potom som vyťahoval BB-čka z trojitej vrstvy kartónu). Musíte však dbať na to, aby bolo možné túto spevnenú stenu vložiť na dno krabice a prípadne bez väčšieho poškodenia lapača aj následne vybrať von. Ešte pripomeniem, že látka by nemala byť veľmi napnutá, skôr voľnejšia a mäkká, od napnutej látky sa totiž BB-čka môžu odraziť, opustia lapač a ešte majú dosť razancie na to, aby zdemolovali predmety v bezprostrednej blízkosti.

2.
Ak máte vystuženú zadnú stenu, urobíme si ešte nejaký systém na uchytávanie terča – napríklad z veka krabice vyrežte veľkú časť vrchnej (pre vás už prednej) steny a ponechajte len 1-2 cm prúžok, na ktorý budete môcť či už nejakými špendlíkmi, alebo lepiacou páskou uchytiť terč. Takto môžete vždy pred streľbou veko zložiť, uchytiť terč a veko opäť založiť. Zároveň máte bezproblémový prístup ku zachyteným BB-čkam.

3.
No a teraz už len stačí prichytiť terč a môže sa strieľať.

Samozrejme, že v rámci domáceho tréningu odporúčam skúšať aj rýchle nabíjanie, prípadne čiastočné nabíjanie – ak ide o život, naládovať 2-3 gule na istý zásah, ale ten musí byť fakt istý :)

Nedá mi ešte raz nepripomenúť BEZPEČNOSŤ. Rátajte s tým, že aj s použitím lapača je možné, že BB-čka poletia v okolí, buď to bude odrazená strela, alebo prípadne netrafená. Preto ho odporúčam umiesťnovať ku holej stene, čo najďalej od okien, radiátorov, či poličiek s porcelánom. Poprípade lapač položte do veľkého kresla, ktoré v okolí lapača absorbuje zblúdilé strely. Nikdy nestrieľajte bez ochrany zraku a presvedčte sa, že sa v miestnosti nenachádza NIKTO bez tejto ochrany. Nezabúdajte, že ide o tréning a zábavu, a určite nechcete, aby to skončilo v nemocnici.

UPIR