TOKYO MARUI TACTICAL MASTER [gbb]

Ufff... Tak neviem odkiaľ začať. Najrozumnejšie by bolo pozastaviť sa pri všeobecnom názore populácie na zbrane. Veľmi veľká časť ľudí si totiž myslí, že zbrane sú a priori zlé, vražené, zvrátené. Neuvedomujú si však, že zbrane patria k ľudstvu a sprevádzajú ho už od počiatkov. Neuvedomujú si, že zbraň v prvotnom ponímaní bol nástroj na získanie obživy a na ochranu spoločenstva pred dravcami. Okamžite sa však našli jedinci, ktorí tieto zbrane pozdvihli proti iným zástupcom svojho druhu – či už z emocionálnych, alebo mocenských dôvodov. Tak vznikli prvé šarvátky, ktoré neskôr prerástli vo väčšie konflikty a vojny. Ale v každom z takýchto konfliktov bola zbraň len nástrojom, prostriedkom, nie iniciátorom. Tým bol a je vždy človek, jeho zlé, vražedné a zvrátené konanie.
Ale prečo to všetko spomínam? Z jediného dôvodu – aby bolo jasné, že zbraň neoslavujem ako nositeľa skazy a ničenia, ale ako krásny výtvor ľudského umu a šikovnosti. Ako vec obdivovaniahodnú, pretože zbraň, ktorej sa táto recenzia týka je obdivuhodná.

Dlhú dobu som hľadal v rozličných zdrojoch Berettu označenú menom Tactical Master, no bezvýsledne. Až keď sa mi táto zbraň ocitla v rukách pochopil som – Tactical Master (ďalej len TcM) je slovná hračka, pretože inicály TM sú zároveň iniciálmi výrobcu tejto airsoftovej zbrane – Tokyo Marui z Japonska. Ako predloha im poslúžila moderná Beretta 92G, onačovaná tiež ako Elite. Jedná sa o odvodeninu zo slávnej Beretty 92F, ktorá svoje kvality osvedčila pri dvojnásobnom víťazstve tendra na zbraň americkej armády a polície, čo keď vezmeme do úvahy jej európsky pôvod, je zárukou kvality samo o sebe. Od tej doby mnoho amerických (a nielen tých) vojakov ospievalo kvalitu a spoľahlivosť týchto zbraní v akcii a Beretty sa začali vyrábať priamo v USA pod označením M9.
Čím sa teda TcM líši od klasickej Beretty 92? Na prvý pohľd je to predovšetkým ergonomicky tvarovaná rukoväť, ktora umožňuje ešte lepšie a pevnejšie uchopenie zbrane, ďalej je to mohutnejší a viac hranatý záver s dvojitým drážkovaním pre čo najpohodlnejšie naťahovanie, odľahčený bicí kohút a kratšiu hlaveň, ktorá už neprečnieva cez záver, čo bolo jedným z typických znakov 92-kového radu.

To všetko si človek môže všimnúť už na kryte inak celočiernej krabice, kde okrem veľkej fotografie zbrane je zvýraznených sedem nových implementovaných prvkov oproti predchádzajúcemu modelu M92F Military Model. Musím povedať, že zbraň v čiernej krabici pôsobí naozaj impozantným dojmom, nakoniec môžete sami posúdiť podľa priloženej fotografie.

V balení sa okrem zbrane nachádza zásobník, tyčka na čistenie hlavne, 200ks BB o hmotnosti 0,20g, katalóg s manuálom v japončine a sada terčov. Zbraň má samozrejme v hlavni zastrčenú červenú gumenú zátku kôli bezpečnému prenosu a vďakabohu u zbraní od Marui nenájdeme červené zafarbenie hlavne, typické napr. pre KSC.

Počul som už viacero názorov na držanie TcM v ruke, i niekoľko sťažností na tvarovanú rukoväť, ale mne zbraň do ruky sadla ako šitá namieru. Vďaka kovovým vnútornostiam a celokovovému zásobníku váži TcM skoro 800g, čo jej dodáva ešte väčší pocit realistickosti. Vynikajúco spracované ABS plasty s matným povrchom je na len veľmi tažké rozoznať od kovu, pokiaľ si na ne človek nesiahne. Tiež kovové časti (poistky, spúšť, bicí kohút) vyzerajú výborne, ale zdá sa, že budú mať tendenciu sa odierať. Celkovo TcM v ruke pôsobí mohutnejším a vďaka kratšej hlavni aj kompaktnejším dojmom, než štíhla a dlhá M92. Náznak vývrtu hlavne opäť len prispieva k realističnosti zbrane. Odporúčam však zatrieť ústie kovovej airsoftovej hlavne, aby v čiernej 'veľkej' hlavni nepôsobila rušivo.

Keďže TcM je z rady plynoviek so systémom blowback (zabezpečuje spätný chod záveru tzv. ‘kopanie’ a poloautomatický mód), pred streľbou je nutné do zásobníka natlačiť plyn. (odporúčaný je štandardný HFC134a, po upgrade výrobca odporúča aj silnejší HFC22). Tu je však prvý problém – ventil na zásobníku nemá od výroby žiadne tesnenie, preto napĺňanie bez neho by viedlo k veľkým únikom plynu. Našťastie predajca – Akčné športy s.r.o. tento problém rieši k spokojnosti zákazníka – na ventil zásobníka vkladajú malé gumené tesnenia. S troškou praxe a po prezretí si obrázkového manuálu nie je naplnenie zásobníka plynom žiadny problém. Tiež naplnenie zásobníka strelivom je rýchle. Potom stačí len zásobník zaraziť do zbrane, natiahnuť záver a začať strieľať (samozrejme, predtým treba vybrať gumenú zátku z hlavne :). Z vlastných skúseností odporúčam strieľat aspoň na vzdialenosť 7-10m, zvlášť v uzavretom priestore (v byte) príde vhod ‘odchytávač’ striel. Vystrelené projektily majú totiž veľkú úsťový rýchlosť a silu (okolo 0,7 J) a aj odrazená strela dokáže narobiť veľké škody (snáď nemusím ani pripomínať zásady bezpečnosti – ochrana očí a žiadne živé bytosti v oblasti streľby a ani v jej blízkosti!!!).

Ak niekto z vás pozná klasické manuálne airsoftové zbrane a prípadne už niekedy strieľal zo skutočnej pištole, tak blowbackový TcM sa musí okamžite stať jeho miláčikom! Zbraň sa chová takmer realisticky, má veľmi silný spätný chod, ľudovo povedané ‘kope ako divá’! Priznám sa, blowback ma chytil za srdce, pretože sa asi najviac blíži streľbe zo skutočnej zbrane. Po každom výstrele záver kopne dozadu, natiahne zo zásobníka nové BB-čko a zbraň je pripravená k ďalšiemu výstrelu. Skúsený strelec je tak schopný vystrieľať plný zásobník – 26 gulí za niekoľko sekúnd (aj neskúsený, ale ten zase nič netrafí :). Po vystrelení poslednej gule zostáva záver v zadnej polohe, čiže ak máte náhradný zásobník, stačí ho zaraziť, odistiť poistku záveru a strieľa sa ďalej. Tu by som este chcel upozorniť na plastový (!) záchyt zásobníka, čo je pre mňa takmer nepochopiteľné.

Ku streľbe samozrejme patrí aj terč a k nemu vyhodnocovanie presnosti streľby. V tomto ohľade niet čo TcM vyčítať. Na vzdialenosť do 10m je tak presný, že je možné cielene strieľať na jedno a to isté miesto! Niekoľkokrát po sebe sa mi dokonca podarilo trafiť skôr vystrelenú guľku, uviaznutú v kartóne odchytávača. Na väčšie vzdialenosti je možné bez problémov trafiť bežné terče s vysokou presnosťou (na 15m zostreliť najmenší kelímok z jogurtu, na 20m dvojlitrovú plastovú fľašu), teda TcM nájde svoje uplatnenie nielen pri bojoch v budove (kde je vďaka svojej kadencii a razancii neohroziteľná), ale aj pri bojoch na väčšie vzdialenosti. Spomínané vlastnosti TcM vykazoval aj pri použití 0,25g streliva, len s následným menším celkovým dostrelom a výraznejšou balistickou krivkou pri väčších vzdialenostiach, stále však veľmi prijateľnou aj vďaka dobrému Hop-Up systému. TcM má síce horizontálne nastaviteľné mieridlá, ale kus, ktorý sa dostal do rúk mne, túto korekciu vôbec nepotreboval.

Trošku horšie je to s výdržou plynu. Ak u iných plynoviek (napr. KSC M9) je možné na jedno naplnenie plynou vystrieľať viac než dva zásobníky (cez 50-60 gulí), u TcM sa budete musieť uspokojiť s cca 36-40 BB-čkami. To je zatiaľ najviac, čo som z nej dostal. Tento problém sa však dá vyriešiť priebežným dopĺňaním plynu spolu s dobíjaním BB-čiek, alebo zakúpením viacerých náhradných zásobníkov. Buďme ale realisti, pokiaľ má v reále niekto pištoľ, v zásobníku cca 15 nábojov 9mm, plus dva náhradné zásobníky, stále to činí len 45 gulí, ktoré môže vystreliť. To je počet, ktorý docielite používaním jedného náhradného zásobníka. Len v amerických filmoch hrdina strieľa zo šesťranového revolvera desiatky rán bez dobíjania. Takže z hľadiska realistickosti niet čo vyčítať, je to daň silnému blowbacku.

Aký je teda výsledný verdikt?
Určite nie jednoznačný – pokiaľ chcete niečo viac, než manuál, pokiaľ vás láka takmer realistická streľba z airsoftovej zbrane, alebo potrebujete kvalitnú záložnú zbraň, pokiaľ vám nevadia obmedzenia vyplývajúce z používania a spotreby plynu, niet nad čím rozmýšľať. Tactical Master je v tomto smere špičkou, Tokyo Marui zase zárukou dlhodobého fungovania a dobrého prístupu k náhrandým dielom.
Ak sa pravidelné prebíjanie a dobíjanie nestotožňuje s vašou predstavou dobrodružstva vo svete airsoftu, ak vás ťahá vysoká kadencia, veľkokapacitné zásobníky a nevadí vám obtiažnejšie manévrovanie v budovách, alebo ak ste nebodaj sniper od narodenia, porozmýšľajte radšej o AEG.
Ak si aj po prečítaní tejto recenzie poviete, že radšej ostante u manuálu, v poriadku. Ale verte mi, za nejaký čas, možno za mesiac, dva, možno za pol roka, či rok, opäť budete stáť pred rozhodnutím, či plynovky, či elektriku a možno budete znova čítať tieto riadky.

Ja môžem v každom prípade povedť len BRAVO, Marui, BRAVO!

Technické parametre:

názov: Tactical Master
typ: gas blowback
výrobca: Tokyo Marui, Japonsko
dĺžka: 211 mm
váha: cca 780 g (s plným zásobníkom)
Hop-Up: áno
strelivo: 0.20g, 0.25g
bicí mechanizmus: double action
kapacita zásobníka: 26 (+1)
voliteľné doplnky: náhradný zásobník
výrobca originálu: Pietro Beretta, Taliansko - Beretta 92G (Elite)

UPIR

Poznámka: Autorom recenzie je UPIR, upozorňujem, že Tactical Master so zvýraznenými bielymi nápismi nie je v takejto podobe predajný. Jedná sa o vlastnú customizáciu. Návod na zvýrazňovanie nápisov, ako aj pár trikov ohľadom tesnenia na zásobníku nájdete medzi ČLÁNKAMI. Viac fotografií TACTICAL MASTERA nájdete v našej FOTOGALÉRII.