LETO S PLYNOVKAMI IV. (apendix) : KTORÚ BERETTU?

Vzhľadom na to, že sa po zverejnení v poradí štvrtej recenzie zo seriálu LETO S PLYNOVKAMI začali ozývať hlasy, volajúce po porovnaní vlastností a parametrov najpredávanejších airsoftových blowbackových zbraní - Beretty 92F a jej odvodenín (čo len potvrdzuje moje slová z úvodu spomínanej štvrtej recenzie), rozhodol som sa dopísať tento apendix.

Objekty (túžby)
V tomto malom porovnaní sa oproti sebe postavia Beretta 92F od Tokyo Marui, Beretta M9 Military Mod. od KSC a vlastná variácia Tokyo Marui na tému Beretta 92G Elite, známa pod názvom Tactical Master.

(Láska na) prvý pohľad
Beretta 92F od Tokyo Marui je dokonalou kópiou originálnej Beretty. Podľa označenia by sa zdalo, že Beretta je spodobnením európskeho modelu, keď sa však bližšie prizriete, na závere zbrane nájdete vyrazený nápis U.S. 9mm M9 MILITARY, čiže je to zhodný model s taiwanským od KSC (ktorý len pre presnosť má na závere nápis U.S. 9mm M9 - ARMED FORCES).
Tactical Master je z trošku iného súdka. Keďže sa jedná o variáciu z dielne Tokyo Marui, presnú predlohu v takomto prevedení nenájdete. Maruiáci vyzdvihujú sedem úprav, ktoré na pôvodnom modeli 92F previedli. Jedná sa o: skrátenie hlavne (podľa 92G Elite), mohutnejší 'brigadier type' záver, ergonomická rukoväť, taktický 'skeleton type' bicí kohút, dlhší úchyt záveru, taktický 'takedown lever' pre rozborku a taktické (nastaviteľné) mieridlá.
Tu jednoznačne vedie Tactical Master, jeho look je prosto geniálny - typický, klasický a nezameniteľný, no napriek tomu nový, svieži a pritom stále drsný.

Miery a kapacitné možnosti
TM Beretta 92F s KSC M9 sú na tom veľmi podobne, nakoľko sú replikou jednej a tej istej originálnej zbrane. Dĺžka 217 mm, kapacita 26-27 BB u 92F a 25 BB u M9, s váhou je na tom KSC-čková M9 lepšie, s hmotnosťou 890g oproti 740 gramovej 92F. Netuším síce, kde sa ten rozdiel vzal, pretože mne pripadali obe zbrane rovnako ťažké, ale váha nepustí :)
Tactical Master je kratší vďaka skrátenej hlavni, s celkovou dĺžkou 211 mm, evidentne je však lepšie vyvážený v porovnaní so svojou staršou sestrou 92F - 780 g. Kapacita celokovového dvojradového zásobníka je 26 BB.

Tvary, krivky a objemy
Vpodstate identické 92F a M9 majú navonok aj rovnaký počet kovových dielov. Spúšť, bicí kohút, bezpečnostné poistky, záchyt záveru, takedown lever, vonkajšie tiahlo spúšte, pri prodrobnejšej prehliadke však zistíte, že 92F má záchyt zásobníka i očko naspodku rukoväte umelohmotné, kdežto u M9 sú oba diely kovové.
Tactical Master je na tom podobne ako 92F, len s tým rozdielom, že kovové má ešte nastaviteľné mieridlá.
Spracovanie kovových dielov je pri oboch maruiáckych beriet na veľmi vysokej úrovni - všetky diely sú dokonale čierne a matné, ako po brunírovaní a na prvý pohľad je teda veľmi obtiažne určiť, čo je kov a čo ABS plast. Rovnako výborne sú na tom plastové diely, k dokonalosti dovedená povrchová úprava, všetky detaily prepracované do najmenšieho detailu, evidentne japonci používajú vysoko kvalitné formy s kombináciou pozitívneho i negatívneho rytia. Kto však raz chytí do ruky Tactical Mastera, ktorého egonomická rukoväť je dokonalou imitáciou tvrdej gumy a do ruky padne ako šitá na mieru, nemá potom dobrý pocit z plastových strienok na rukoväti 92F-ky. Ten pocit je ťažko opísateľný, ale stačí, že deväťdesiatdvojku zovriete v dlani a umelohmotnosť rukoväte je aj počuť :)
Nápodobne je na tom aj em-deviatka od KSC - výborne spracovaný plast, rozdiel medzi kovovými dielmi a plastom je už však pozorovateľný voľným okom. Polomatné kovové diely na svetle ťahajú mierne do hnedo-bordova.

Šup dovnútra
Najmarkantnejší rozdiel medzi berettami od Marui a KSC je v spracovaní vnútorného mechanizmu. Zatiaľčo M9-ka má vnútornosti jednoznačne zložitejšie a kovové, zjednodušené 'črevá' v podaní Marui sú väčšinou plastové. Natíska sa tu otázka, čo je výhodnejšie. Pokiaľ hovorím o zjednodušovaní mechanizmu, som jednoznačne za, pretože čím je systém jednoduchší, tým je menšia šanca na poruchu, či poškodenie. Otázka použitia kovových dielov je z iného súdka. Pokiaľ sa k veci postavím (pre Slovákov tak typicky :) dogmaticky, tak vyhlásim, že Japonci predsa neurobia blbosť a vec je uzavretá. Ale možno dlhodobým pozorovaním objektívnej skutočnosti by som sa dopracoval empirickou cestou k racionálnym záverom, preto uvidím, čo povie čas.

Chtiac-nechtiac sa však dostávam ku najdiskutabilnejšiemu rozdielu medzi plynovkami od Marui a KSC - a to ku nastaviteľnému Hop-Upu. Pre menej znalých len krátky úvod do problematiky - systém Hop-Up je doplnok, malý gumový výčnelok v hlavni (skôr by sa dalo povedať v nábojovej komore, ale keďže AS zbrane fyzicky takúto komoru nemajú, nechám tak :), prostredníctvom ktorého je guličke udelená rotácia a vďaka ktorej sa eliminuje balistická krivka, čo umožňuje guličke udržať si relatívne priamu trajektóriu. Ľudovo povedané - zbraň dostrelí ďalej a s väčšou presnosťou :) U plynoviek od Marui je Hop-Up nastavený pevne na guličky s hmotnosťou 0.20g (aj keď väčšina hráčov do toho láduje 0.25g a výsledky sú vynikajúce), KSC ale do svojich plynoviek dáva Hop-Up nastaviteľný. Pomocou malého 'L' kľúča je možné regulovať systém a tým aj presnosť a dostrel zbrane. Ak sa mám ale priznať, kým som mal M9, stále som mal pocit (blbý psychologický efekt, nič viac), že by som ďalším štelovaním Hopu mohol dosiahnuť lepšie výsledky. Takže som neustále skúšal, šteloval a hlavne - míňal gule i plyn, pretože bez skúšania nenaštelujete ani babkin 'bajk'. Pokiaľ je Hop-Up ale napevno, nemáte čo štelovať a psychologický efekt je ten tam :)

Akcia! Akcia!
Konečne sme sa dostali aj k meritu veci - k streľbe. pravdupovediac, v globále je to o tom istom, natiahnete, stlačíte spúšť a (obvykle) niečo trafíte. Teda za predpokladu, že ste mierili a viete to. Niekedy ani to nestačí. Chvíľu mi trvalo, kým som sa s M9-kou zohral, pretože nech som robil čokoľvek, vždy som mal pocit, že ťahá doľava. S ničím iným nebol problém, zásobník na jedno naplnenie vydržal 50-60 rán, silný blowback, vysoká spoľahlivosť. Po roku používania sa síce uvoľnil Hop-Up, ale v Muničáku to spravili.
To beretty od Marui sú z iného súdku! Keď som z nich vystrieľal prvé zásobníky, opätovne sa mi zdvihlo sebavedomie. Opäť to boli presné one-shot-one-kill zásahy. Nemôžem inak, než velebiť dokonalé výrobné nastavenie týchto japonských gunov. Aj banskobystrická Lambda bola svedkom toho, že Tactical Mastera v našej budove používam na snajprovanie, do 30 metrov s ním trafím vpodstate čokoľvek (aj žilinské šišky zo stromu :). Slabinou je ale štandardne dodávaný zásobník, ktorý na jedno naplnenie plynom vydrží len okolo 26-30 BB-čiek. Akonáhle som sa s týmto faktom zmieril a pre lepší pocit z hry zakúpil náhradný zásobník, zistil som, že nie je zásobník ako zásobník. Ten nový nielenže z Tacticala vytrieskal silnejší blowback, ale výdrž plynu sa blíži 60 BB-čkam.
Drobný rozdiel je ešte vo fungovaní bezpečnostných poistiek, kým u KSC M9 po zaistení poistky dochádza k spusteniu bicieho kohúta (a teda po odistení musíte buď kohút natiahnuť, alebo proste pretlačiť spúšť v single-action móde), u Marui takéto čosi nie je, zbraň je teda okamžite po odistení pripravená na streľbu.

Faceliftingy a plastická chirurgia
Ak poznáte čo i len jediného 'elektrikára' (človeka, holdujúceho elektrickým zbraniam), určite od neho nepočúvate nič iné, len o tom, aký 'abgrejd' si na svojho miláčika ide nahodiť, stále melie čosi o 'efpées', 'džauloch', 'metalbodíz' a iných cudzích štátnych príslušníkoch. Ak netušíte, wo co gou, je to jednoduché. Ak zainvestujete do upgrade, vymenia vám vo vašej láske zopár koliesok, pružiniek, prípadne jej dajú celé nové a kovové telo a tá bude potom vernejšia (originálu, nie vám :), ťažšia, presnejšia, silnejšia atď. Funguje ale niečo podobné aj u plynoviek? Vpodstate áno. Ide najmä o upgrade na používanie silnejšieho plynu HFC22 alebo CO2, kovové telá, či inoxové hlavne. Nie som si však istý, či to stojí za tú námahu a peniaze. Keď budem realista, musím skonštatovať, že plynovky bez akéhokoľvek zásahu sú silnejšie, než ktorákoľvek neupravená elektrika. M9-ka dosahuje rýchlosť okolo 300 FPS, 92F-ka niečo málo cez 300, Tactical Master dokonca 306 FPS. Ak je ale niekto sado-masochista (alebo s takýmito ľuďmi hráva), po výmene vnútorností za odolnejšie je možné vo všetkých troch zbraniach použiť silnejší HFC22 plyn. CO2 sa štandardne neodporúča, pretože by mohla zničiť zbraň. Výnimkou sú CO2 boostery, aký má napríklad už recenzovaný Colt National Match.
Kvázi kovové (ak ste držali v ruke skutočnú zbraň, viete o čom točím :) závery a telá sú síce fajn, ale predstavte si sportebu plynu pri blowbacku s ťažkým záverom. Inoxová hlaveň tiež veľa vecí neporieši, pretože nech je akokoľvek kvalitná, jej dĺžka je proste hendikepom v porovnaní s dlhými zbraňami. Okrem toho v prospech dlhých zbraní hovorí aj dĺžka zámernej, teda vzdialenosti medzi prednými a zadnými mieridlami. S tým holt nepohnete. A ak si niekto myslí, že po upgrade mu zrazu začne plynovka strieľať sama komáre na 100 metrov, tak mu odporúčam Zelenú knihu rozprávok od Feldeka :)

Šperky a iné doplnky
Jedným z dôležitých faktov, ktorý by ste pri výbere plynovky mali brať v úvahu je aj dostupnosť náhradných dielov a doplnkov pre zvolenú zbraň. Nechcem byť zlým prorokom, môže sa však stať, že zbraň poškodíte, alebo len proste budete potrebovať náhradný zásobník. Podľa informácií z Muničáku sú práve s dielmi od KSC veľké problémy. Naopak, na Tokyo Marui údajne zoženiete úplne všetko a okamžite, respektíve v krátkom časovom úseku. Navyše pri 92F a Tactical Masterovi je fajn, že väčšina dielov je navzájom kompatibilná.

Náklady
V rámci hesla: Nie je všetko zlato, čo sa blyští, nie je všetko bordel, čo sa vyští, sa treba dívať aj na finančnú stránku veci. Beretta 92F od Marui sa predáva za 7000,- Sk, KSC Beretta M9 za 7800,- Sk a Tactical Master za 8000,- Sk. Iné je to ale so zásobníkmi - zatiaľčo zásobník rovnaký pre 92F aj Tacticala stojí 1500,- Sk, na M9-ku až 2200,- Sk a ide ťažko zohnať. Takže suma sumárum - najlepšie z toho vychádza vychádza Beretta 92F od Tokyo Marui, pretože so zásobníkom vás vyjde 8500,- Sk, nasledovaná Tactical Masterom za 9500,- Sk a na konci je KSC M9, ktorá so zásobníkom (ktorý by ste možno ani nezohnali) vyjde na rovných 10 000,- Sk.
Nie je to mojím zámerom, ale pokiaľ by som sa mal znovu rozhodnúť pre niektorú zo spomínaných zbraní, jednoznačne by som opäť zvolil Tactical Mastera. Po niekoľkých skúsenostiach priamo z ohňa boja som sa presvedčil, že je to zbraň, na ktorú sa môžem spoľahnúť v každej chvíli. Je kvalitná, robustná, prepracovaná do najmenších detailov a čo je najdôležitejšie, je neuveriteľne presná a spoľahlivá. Skutočná kráľovná plynoviek.

Technické parametre:
názov: Beretta 92F
typ: gas blowback
výrobca: Tokyo Marui, Japonsko
dĺžka: 217 mm
váha: cca 740g (s plným zásobníkom)
Hop-Up: áno
strelivo: 0.20g
bicí mechanizmus: double action
kapacita zásobníka: 26 (+1)
úsťová rýchlosť: 305, 301, 289 FPS
cena v Muničáku: 7 000,- Sk
názov: Beretta M9 Military Model
typ: Gas Blowback
výrobca: KSC, Taiwan
dĺžka: 217 mm
váha: cca 890g (s plným zásobníkom)
Hop-Up: samozrejme, nastaviteľný
strelivo: 0,20g, 0.25g
bicí mechanizmus: double action
kapacita zásobnika: 25 (+1)
úsťová rýchlosť: 302, 300, 290 FPS
cena v Muničáku: 7 800,- Sk
názov: Tactical Master
typ: gas blowback
výrobca: Tokyo Marui, Japonsko
dĺžka: 211 mm
váha: cca 780 g (s plným zásobníkom)
Hop-Up: áno
strelivo: 0.20g, 0.25g
bicí mechanizmus: double action
kapacita zásobníka: 26 (+1)
úsťová rýchlosť: 306, 308, 302 FPS
cena v Muničáku: 8 000,- Sk

UPIR

Poznámka: Autorom seriálu recenzií je UPIR, zbrane na recenziu zapožičal MUNIČÁK Bratislava. Viac fotografií recenzovaných zbraní nájdete v našej FOTOGALÉRII.