TOKYO MARUI HECKLER & KOCH MARK 23 SOCOM [nbb]

NÁVRAT STRATENÉHO SYNA
Bolo to tuším presne pred rokom, čo som podľahol kúzlu plynových airsoftových zbraní. Zo všetkého najviac mi pripomínali skutočné zbrane, a to nielen malou kapacitou zásobníka a nutnosťou často dobíjať, ale aj pôžitkom zo streľby. Tak som sa stal jedným z mála zástancov a obhajcov týchto, pravdupovdiac rozporuplných zbraní. Potom ale prišlo leto a mňa uchvátila moja AK-47 Beta SpecNaz. Zlákali ma orgie veľkokapacitných zásobníkov, hromád BB-čiek a vysokej kadencie. Ako Kay v rozprávke o Snehovej kráľovnej, šiel som so zradným čriepkom v srdci za chladnou kráľovnou so zvláštnym menom Beta a pomaly som zabúdal na vernú malú Gerdu s typovým označením Tactical Master. A potom sa stal zázrak - a uprostred treskúcej zimy trblietavý čriepok ľadu sa roztopil a ja som znovu precitol.

Prepáčte mi tento prozaický úvod, ale to viete, v nás všetkých ešte doznievajú Vianoce - sviatky pokoja, mieru, obžerstva a rozprávok. Ale dalo by sa povedať, že tak nejak to v skutočnosti bolo. Po nejakom čase som si holt uvedomil, že AEG nie je liekom na všetky bolesti a mal som pocit, že moje obľúbené CQB už nie je tým, čo bývalo. Začal som hľadať príčinu a to ma priviedlo späť ku plynovým zbraniam. A skutočne - keď som si porovnával naše dávnejšie akcie s tými novými, zistil som, že so zvyšujúcou sa kadenciou a kapacitou zásobníka sa postupne vytrácalo to napätie, dobrodružstvo a adrenalín, ktoré som mal tak rád. A tak som sa rozhodol vrátiť sa späť...

PRÍCHOD KRÁĽA
Ako to už v dobrých rozprávkach (a zlých amerických filmoch) chodí, po tomto kajúcnom návrate k 'pravej viere' som nestretol nikoho menšieho, ako kráľa. Nekorunovaného kráľa moderných krátkych airsoftových (a nielen tých) zbraní - Heckler & Koch Mark 23, známeho ale skôr pod názvom MK23 SOCOM (označenie podľa amerických špeciálnych jednotiek Special Operation COMmand, ktoré tieto mohutné zbrane používajú). Obrovské polymérové telo s montážnou koľajnicou pre taktickú výbavu, mohutný záver, ktorému môže konkurovať snáď len izraelský zabiják Desert Eagle a predĺžená hlaveň so závitom na montáž tlmiča. To všetko už poznáme z manuálnej verzie tejto zbrane z dielne Tokyo Marui. Japonský výrobca tentokrát zašiel ešte ďalej. A opäť až na hranice možností airsoftových zbraní.

UŽ BILL GATES TO VEDEL...
... že je to obal, čo predáva. A v Marui si to uvedomujú takisto. Prebaly krabíc ich výrobkov sa čím ďalej, tým viac podobajú umeleckým dielam, v tomto prípade však urobili ešte viac. Spojili maximálnu funkčnosť a navyše ju zabalili do vizuálne dokonalého pozlátka, ktoré musí pohladiť dušu každého airsoftového zanietenca.

Po prvýkrát šli Japonci cestou skutočných zbraní, ktoré sú dodávané v plastových kufríkoch pre bezpečný prenos. Veľký čierny kufrík je ukrytý v papierovom prebale, ktorý na prednej strane ukazuje SOCOMa v plnej paráde a naznačuje, že táto zbraň je čosi viac, než iba výnimočná. Toto podozrenie podporuje zadná strana prebalu, kde sú znázornené všetky benefity tohoto úžasného kúsku.

ČO SA SKRÝVA POD POVRCHOM
Keď otvoríte už spomínaný plastový kufrík, pochopíte, čomu sa hovorí taktická výbava zbrane. Tlmič s označením U.S GOVT, MODEL: GHG CAL. .45ACP, dlhý 195 mm, montážna základňa s taktickým svetlom a laserom, s možnosťou rýchleho a pohodlného ovládania, s označením L.A.M. - LASER AIMING MODULE. Spracovaniu zbrane rovnako niet čo vytknúť. Dokonalé povrchy ABS plastov sú zarážajúce, množstvo kovových dielov je viac než citeľné. Aj celokovový zásobník, úchyt záveru, vypúšťač zásobníka, obojstranná poistka, spúšť, bicí kohút, či hlaveň so závitom pre tlmič - to všetko sa podieľa na úctyhodnej váhe SOCOMa, ktorá sa blíži k jednému kilogramu. Originálnych 1920g to nieje, ale blížime sa :)

KEĎ PLYN, TAK BLOWBACK...
Obľúbená to fráza mnohých airsofťákov (vrátane mňa)... Mal som v rukách nejaké NON-BLOWBACK guny, kopajúci záver ma však zrejme navždy získal do svojej moci. Navyše pevný záver, ktorým sa u NON-BLOWBACK zbraní nedá mechanizmus natiahnuť vo mne vzbudzoval odpor. U kráľovského Hecklera je však všetko trochu inak. Už na papierovom prebale výrobca avízuje FIXOVANÝ ZÁVER. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som zistil, že Mk23 nemá záver PEVNÝ, len nekopajúci. Zbraň ním pohodlne obtiahnete, pričom sa vám otvorí vyhadzovacie okienko. V čom teda spočíva hlavný rozdiel SOCOMa oproti BLOWBACK plynovkám? Predovšetkým je to absencia poloautomatického módu. Zbraň je teda nutné pred každým výstrelom buď natiahnuť záverom, alebo natiahnuť priamo bicí kohút. Tretia možnosť je najjednoduchšia - poznajú ju tí, ktorí strieľali s dvojčinných revolverov - proste je treba pretlačiť bicí mechanizmus spúšťou (pri stláčaní spúšte dojde najprv k natiahnutiu bicieho kohúta a následne k jeho spusteniu a výstrelu). Tento mód je použiteľný aj na blowbackových pištoliach. Toto zatiaľ hovorilo skôr v prospech 'kopajúcich' plynoviek. Keď sa však na vec pozrieme z praktického hľadiska, tak SOCOM v ruke nekope a tým nespôsobuje 'rozhadzovanie' - zvýšený rozptyl (pokiaľ pri pretláčaní bicieho mechanizmu spúšťou strelec 'nestrháva zbraň'). Z toho logicky vyplýva omnoho nižšia (vpodstate takmer minimálna) šanca, že sa kopaním zbrane nejaká časť poškodí, či dokonca definitívne znehodnotí. No a na záver asi to najpodstatnejšie - a to je spotreba plynu. Ak ste počúvali o tridsiatich, či päťdesiatich BB-čkach vystrieľaných na jedno naplnenie GreenGasom, tak na to môžete kľudne zabudnúť. U SOCOMa na jedno naplnenie masívneho celokovového zásobníka, ktorý pojme 28 BB 6mm vystrieľate tri až štyri rundy gulí!!!

STREĽ MA A JA TI POVIEM, AKÝ SI STRELEC
Streľba zo SOCOMa (odhliadnúc od absencie kopania - cyklovania záveru) je skutočná lahôdka. Spúšť zbrane nie je ani pri 'pretláčaní' bicieho kohúta nijak ťažká, bez problémov je možné vystrieľať zásobník behom pár sekúnd. Pravdou je, že Glock 26 Advance so svojou extrajemnou spúšťou je úplne iné kafe, ale tiež patrí do inej rozprávky. Rozprávkou je aj presnosť tejto zbrane, ktorá je podporená na krátku zbraň dlhou hlavňou o celkovej dĺžke 133 mm. Umiestniť všetky rany doprostred terča nie je pre skúseného strelca žiadny problém, pri troche tréningu to nie je nemožné ani pri opakovanom rýchlom výstrele.

Pri meraní úsťovej rýchlosti dosahoval SOCOM veľmi stabilné výkony a hodnotami sa pohyboval na úrovni vytunovaného Glocka 26 Advance, teda nad 310 FPS (cca 95-96 m/s), čo je výkon upgradovanej AEG. Najvyššia nameraná rýchlosť dosiahla hodnotu 315 FPS.

TAKTICKÁ VÝBAVA V PRAXI
Pokiaľ niekto z vás mal tú 'česť' vidieť film Slzy Slnka (Tears Of Sun), vie si predstaviť, aké 'hovado' SOCOM s taktickou výbavou je. Celý film som (okrem občasného driemania, lúskania orieškov a čakania na zázrak) ľutoval príslušníkov špeciálnej jednotky, ktorí museli túto masu plastu a železa nosiť so sebou (a tiež som sa divil, kde to vlastne nosia). V tomto neviem amíkov pochopiť - vybavia špeciálne jednotky zbraňami, ktoré objemovo vydajú za dve menšie a kapacitne sú na tom asi ako predseda Združenia Robotníkov Slovenska s IQ. Používajúc najvyššie kalibre (v tomto prípade .45 Automatic Colt Pistol) im iste dodáva pocit, že sú neprekonateľní, ale po vystrieľaní 12+1 nábojov zo skutočného SOCOMa ich sundá hocijaký rákosník, ktorému to myslí a používa starých dobrých 9 mm. Ale nie o tom som chcel :)

Ten, kto držal manuálny SOCOM vie, že je to nadrozmerná zbraň pre nadrozmerné ruky (už vidím tie polemiky :), v kombinácii s montážnou základňou so svetlom a laserom je to však malý tank. Po vložení troch mikrotužkových bateriek na napájanie svetla síce pištoľ výrazne padá 'na nos', ale na to sa dá zvyknúť. Použitie taktického svetla v CQB je viac než opodstatnené, jeho svietivosť je postačujúca na zabezpečenie prieskumu neznámeho temného priestoru. Výborné je aj ovládanie dvojstranným 'krídelkom', ktorým je možné si posvietiť jednorázovo, alebo zapnúť svetlo na dlhšiu dobu, bez nutnosti pridržiavať ho prstom zapálené. Ak vyzdvihujem taktické svetlo, pod zem musím zniesť 'taktický laser'. V prípade SOCOMa ho totiž Tokyo Marui odflákli. Ak chcem byť ohľaduplnejší, poviem, že mu nevenovali dostatočnú pozornosť... Jednoducho povedané je to len červená žiarovčička, nič viac. Možno inokedy by som túto tému nechal tak, ale v poslednej dobe som sa viac zaoberal použitím laserových zameriavačov na krátkych airsoftových zbraniach a teda viem, že táto časť výbavy dokáže dramaticky skrátiť čas od momentu zazretia nepriateľa, cez zacielenie až k presne cielenému výstrelu. Na testovaných Glockoch 26 Advance nebol po doštelovaní laseru problém na 10-15 m zasiahnuť PRESNÝ STRED terča bez mierenia. Rozptyl na uvedenú vzdialenosť sa pohyboval okolo 5 cm.

Montážna základňa sa ale bez väčších problémov dá zložiť dole a potom zbraň nielenže 'narvete' do štandardného púzdra (pri testovaní bolo použité taktické púzdro s chlopňou DASTA 228/TZ-C pre Berettu 92FS, SIG P-228, CZ 75/85), ale na monážnu koľajnicu môžete nainštalovať funkčný laser, či iné príslušenstvo.

Akákoľvek skepsa ma ale okamžite opúšťa pri priloženom tlmiči. Tento nielenže dodáva zbrani ešte drsnejší a profesionálnejší look, ale dokonca si plní svoju funkciu - teda tlmí! Pri použití tlmiča už po pár metroch nie je obeť schopná identifikovať smer útoku majiteľa Hecklera. Vďaka masívnej kovovej pätke tlmiča a kovovej hlavni so závitom je montáž i demontáž jednoduchá a len ťažko môže dojsť ku problémom.

TECHNICKÉ OKIENKO
Keďže je zbraň bezblowbacková, jej funkčnosť by nemala byť ničím ohrozená. Každý, kto prichádza do styku so zbraňami (či už ostrými, alebo airsoftovými) vie, že starostlivosť o tieto 'predĺžené ruky spravodlivosti' sa vyplatí. Výrobky Tokyo Marui sú síce od výroby premazané, toto mazivo však po čase zostarne a zhustne. Preto je dobré zbraň rozobrať, pôvodné mazivo vytrieť a všetko nanovo premazať silikónom na airsoftové zbrane. Rozborka je jednoduchá, kľúčovým dielom je záchyt záveru zbrane, ktorý je treba vytlačiť von (najprv vytiahnuť zásobník a záver posunúť cca 2 cm dozadu, aby západka poistky prešla štrbinou v závere). Na spodnej strane záveru - pod hlavňou sa nachádza aj ozubené koliesko na nastavovanie Hop-Up systému. Rovnako opätovné poskladanie zbrane je jednoduché a prehľadné.

Dôležité je, že oproti manuálnej verzii sú funkčné obojstranné poistky spúšte, fungujú však len pri natiahnutej zbrani. Definitívne je možné dvadsaťtrojku zaistiť aj v nenabitom stave - posunutím záchytu záveru smerom nahor.

AVE IMPERATOR, MORITURI TE SALUTANT
Týmto pokrikom sa rímski gladiátori lúčili so svojím cisárom, keď odchádzali na smrť, rovnako sa majiteľom há-end-káčka možno začnú zdraviť ich protivníci. Mohutná zbraň, smrteľne výkonná a pritom tichá, to je tromf, ktorý môže zmeniť mnohé. Ak ste zaťažení na veľké zbrane, je SOCOM práve pre vás. Neuveriteľná plynovka s ešte neuveriteľnejšími parametrami, je rovnako aj imidžovou voľbou. Varibailita je zaručená nadštandardným príslušenstvom, počiatočná vyššia cena sa už zakrátko vykompenzuje úžasne nízkou spotrebou plynu.

Fanúšikovia menších kompaktných zbraní zrejme len pohŕdavo mávnu rukou a nie je dôvod ich prehovárať - SOCOM proste nie je pre nich.

Ak patríte medzi ľudí obľubujúcich veľké kanóny, ale nemáte dostatočne veľkú ruku, či túžite po klasickom 'železe' namiesto moderného polyméráku, skúste sa orientovať radšej na overenú a svetovo uznávanú klasiku - Desert Eagle. Na Slovensku sú dostupné v plynovej verzii od firiem Tokyo Marui a KWC a v nasledujúcich recenziách sa pozrieme na zúbok práve púštnym orlom.

Technické parametre:
názov: Heckler & Koch MARK 23
typ: fixed gas, non-blowback
výrobca: Tokyo Marui, Japonsko
dĺžka: 245 mm
váha: cca 530 g (bez zásobníka), cca 980g (s plným zásobníkom a tlmičom)
Hop-Up: áno, nastaviteľný
strelivo: 0.20g, 0.25g
bicí mechanizmus: double action
kapacita zásobníka: 28 (+1)
úsťová rýchlosť: 310, 315, 313 FPS
cena v Muničáku: 7 500,- Sk
voliteľné doplnky: náhradný zásobník, tlmič, laserový zameriavač, taktické svetlo
výrobca originálu: Heckler & Koch, Nemecko

Poznámka: Autorom recenzie je UPIR (1-st AirSoft Team Brezno), zbraň na recenziu zapožičal MUNIČÁK Bratislava, ďalšie fotografie SOCOMA nájdete v sekcii FOTOGALÉRIA. U každej recenzie treba brať do úvahy čas jej vzniku, ktorý sa môže odraziť na uvádzaných cenách. Po publikovaní recenzie sa žiadne ďalšie úpravy v tomto zmysle už nerobia.