TOKYO MARUI & KWC DESERT EAGLE .50 AE [gbb]
PROLÓG
Ako som už kedysi dávno napísal, v dnešnej dobe kinematografia určuje módne trendy v mnohých oblastiach. O tom, že to platí aj v zbraniach ste sa mohli presvedčiť v článku Imidž v airsofte, alebo airsoft v kinematografii. Fakt, že trilógia Matrix sa stal kultom už dnes nikto nespochybňuje. No a bol to práve Matrix, ktorý po dlhej dobe vyzdvihol kvality a dostal do povedomia verejnosti jednu z najmohutnejších krátkych palných zbraní, výrobok izraelskej firmy ISRAEL MILITARY INDUSTRIES (IMI), Desert Eagle - Púštny Orol.
TROCHU HISTÓRIE
Hoci je väčšina ľudí presvedčená o rýdzo izraelskom pôvode tejto zbrane, nie je tomu celkom tak. Konštrukcia zbrane je výsledkom spolupráce americkej firmy Magnum Research z Mineapolisu a už spomínanej izraelskej zbrojovky IMI. Vyrába sa v kalibroch .357 Magnum, .41 Magnum, .44 Magnum a tiež v najsilnejšom pištoľovom kalibri .50 AE (Action Express) s hlavňami o dĺžke 152 alebo 254 mm. V minulosti sa na trhu objavili aj verzie s 356 milimetrovou hlavňou. Zbraň je koncipovaná pre streľbu na strednú vzdialenosť (200 metrov), zatiaľčo väčšina pištolí je skonštruovaná pre streľbu na 60 metrov. V krajinách, kde je povolený lov krátkou zbraňou, ju využívajú ako plnohodnotnú loveckú zbraň. Tí, ktorí držali v ruke skutočný Desert Eagle vedia jedno - je to brutálna masa kovu, ktorá aj po vystrieľaní všetkého streliva zostáva vysoko nebezpečnou zbraňou, pretože je jeho majiteľ bez problémov schopný prípadného útočníka usmrtiť niekoľkými údermi samotnou zbraňou, prípadne jedným dobre miereným hodom :))) Jednou z ústnych požiadaviek pred vývojom Desert Eagle údajne bola veta: 'Jedným výstrelom musí zabiť na púšti Araba aj s ťavou...'. V každom prípade zbrane firmy IMI sú veľmi odolné a konštruované tak, aby fungovali v piesku, vo vode, v blate. Špinavé i nepremazané, funkčné v každej situácii. Na Slovensku je v odborných kruhoch známy aj menší súrodenec Púštneho Orla - pištoľ Jericho, ktorá sa vyrába vo viacerých variáciách. Zbraň je menšia, zachováva si však lichobežníkový profil záveru v prednej časti. Na prvom obrázku sprava vo vrchnom riadku fotografií je Jericho 941 F, za ktorý ďakujem tatíkovi a.k.a. Gepardovi.
INTERMEZZO
V airsoftovej oblasti vyrába Desert Eagle snáď každá jedna firma, či uz v manuálnej verzii (Tokyo Marui, UHC, HFC ...), ako plynovku (Tokyo Marui, KSC, KWC...), ba dokonca aj ako elektrický blowback (Tokyo Marui). My sa dnes pozrieme bližšie na dva Deserty v plynovom prevedení od firiem Tokyo Marui a KWC. Možno vás teraz zarazilo to množné číslo - táto recenzia je totiž asi prvým dielom viacerých autorov a zároveň je dôkazom vzájomnej komunikácie a spolupráce airsofťákov. Autormi recenzie sú SID z ATS Košice a UPIR z 1st AST Brezno.
TAIWANSKÝ LONG CANNON
Hneď po pohľade na veko krabice je človeku jasné, že taiwanci vsadili na flexibilitu - na papierovom prebale sú znázornené dve verzie zbrane - s klasickým záverom a hlavňou a hneď vedľa špeciálna verzia s predĺženým záverom i hlavňou. Keďže veľkosť krabice proste nepustí, je zrejmé, že majiteľ tohoto kúsku bude mať možnosť zostaviť si jednu z ponúkaných alternatív. A skutočne - po otvorení krabice objavíte púštneho orla so zarazeným zásobníkom a hneď nad ním predĺženú verziu hlavne. Z nápisov na krabici by malo vyplývať ešte niekoľko faktov - že eagle má nastaviteľný Hop Up, že sa jedná o Super Grade Black Type a že úsťová rýchlosť dosahuje maximálne hodnoty 0.5 J. O tom, že dva z troch týchto údajov nesedia sa však presvedčíme v zápätí.
Zbraň sama o sebe neoplýva dokonalosťou v spracovaní, je to proste priemer. Plastové výlisky s jemným nádychom sivej (teda informácia o čiernom spracovaní je z ríše rozprávok, prípadne majú taiwanci na definíciu čiernej inú normu) sú odliate presne, nápisy na tele zbrane pôsobia ošúchaným dojmom, niektoré časti nápisov sa strácajú úplne. Rovnako sú na tom aj logá firmy IMI na rukovätiach - človek má pocit, akoby boli rozmazané, na hranách zaoblené, chýba im proste ostrosť. Pri troche fantázie by sme ich mohli označiť za ošúchané.
Desert v ruke sedí výborne, čo je u zbrane takých rozmerov určite nezvyk, keď si ho porovnám s Heckler & Koch Mark23 SOCOM, tak Eagle bude aj v menšej ruke sedieť určite lepšie. Všetky ovládacie prvky sú dobre dostupné, aj keď strelci s menšou rukou môžu zaznamenať problémy s dosiahnutím na poistku záveru. Flexibilitu podčiarkuje aj použitie obojstranných poistiek, čo je síce krok v ústrety ľavákom, ale tu sa aj táto ústretovosť končí. Obojstranný záchyt zásobníka má len niekoľko zbraní (napr. Heckler & Kochy, či u starších modelov ako P7 M13, alebo u novších - USP, či už spomínaný SOCOM), o obojstrannom záchyte záveru môžeme len snívať.
Keď som spomínal, že použité plasty a spracovanie povrchu tela zbrane ma nijako neohúrilo, doslova prekvapením bolo použitie priesvitného dymového plastu na niekoľko vnútorných dielov vrátane piestu. Nechcem tu polemizovať o pružnosti a výdrži týchto dielov, v kažom prípade tieto súčiastky sú dosť voľné a hlučné a nepôsobia dôveryhodným dojmom.
Do celokovoého zásobníka sa zmestí dvadsaťštyri BB-čiek. Mne - zarytému maruiákovi pôsobilo ládovanie streliva do zásobníka mierne problémy - oproti výrobkom Tokyo Marui má KWC na Deserte dvojmiestne hrdielko zásobníka a treba si dať pozor pri napĺňaní. Omnoho jednoduchšie je naplniť zásobník pomocou rýchlonabíjača, ktorý je súčasťou balenia. Bohužiaľ, v boji je takýto spôsob plnenia nemysliteľný. Každý strelec iste ocení prístupnosť nastavovania Hop-u, ku ktorému sa dostanete aj bez rozoberania zbrane - stačí zafixovať záver v zadnej polohe a odsunúť krytku nad nábojovou komorou.
Prvú sériu výstrelov - takpovediac na zahriatie - vždy absolvujem do lakovanej krabice od topánok (pre puntičkárov tentokrát športová obuv POWER z predajne BAŤA na námestí v Banskej Bystrici). Prvé postrehy z taiwanského kanónu boli - podpriemerný blowback a dosť slabá prieraznosť projektilov. Väčšina síce prešla prednou stenou krabice, ale zadná ich zatavila definitívne. No našlo sa aj pár takých, ktoré ostali v prednej. O to viac prekvapený som zostal po meraniach úsťovej rýchlosti. Na z Muničáku zapožičanom meráku zostala svietiť najvyššia úsťová rýchlosť 354 FPS, najnižšia hodnota dosiahla 339. Neveriacky som merania opakoval, no tie len potvrdili správnosť predchádzajúcich výsledkov. A to som ešte netušil, že podvečer zázrakov sa ešte nekončí!
Počas streľby si vždy priebežne značím počet vystrieľaných BB-čiek na jedno naplnenie zásobníka plynom, nakoľko tento údaj sa stal jedným z najžiadanejších zo strany čitateľov. Túto činnosť robím už natoľko mechanicky, že keď som sa zrazu pozrel na záznamový protokol, neveril som vlastným očiam. Opakované naplnenie plynom a streľba so zatajeným dychom. Opätovné potvrdenie predchádzajúcich zistení... Páni (a dámy), podržte si klobúčik, taiwanec na jedno naplnenie zásobníka plynom 'uhrá' takmer STO (100) výstrelov!!! Po ďalších opakovaných skúškach sa priemer ustálil na deväťdesiatich dvoch výstreloch celkom, pričom energia výstrelu začala evidentne klesať v priemere okolo osemdesiateho tretieho výstrelu. Suma sumárum - tri plné zásobníky máte naisto! Pritom som sa s týmto púštnym orlom nijako nebavkal - väčšinou to bola opakovaná rýchla streľba - a čo musím vyzdvihnúť bez akýchkoľvek nepredvídaných únikov plynu. S takým niečím som sa doposiaľ stretol len u neblowbackového Heckler & Kocha Mk23 SOCOM od Tokyo Marui.
Ku starostlivosti o zbraň samozrejme patrí aj pravidelné čistenie a mazanie, a to sa nezaobíde bez rozborky. Tá je v tomto prípade nutná aj vtedy, keď chcete svojho Deserta prerobiť na skutočný kanón. Keďže výrobca prikladá celý montážny blok s hlavňou, táto operácia sa obíde bez detailného rozoberania celku. Uvoľnením úchytu na pravej strane tela zbrane smerom nadol sa uvoľní záver aj s hlavňou a potom jednoducho ide vyňať pôvodnú hlaveň a nahradiť ju predĺženou. Opätovné zloženie zbrane je tiež relatívne jednoduché, len sa musí dať pozor na pružiny záveru s vodiacimi lištami, tie totiž rady zavadzajú a potom nejde záver založiť naspäť.
JAPONSKÝ HARD KICK
Priznám sa aj bez mučenia (a toto si hovorí potomok hrdinných partizánov od Čierneho Balogu?), že na túto novinku z dielne Tokyo Marui som sa nevýslovne tešil. Nielen pre jej označenie HARD KICK, ktoré však u väčšiny zaintersovaných budilo len potuteľné úsmevy a hneď si získalo charakter prázdneho reklamného ťahu, ale aj zo zvedavosti, čo nového v oblasti blowbacku japonci vymysleli. Nová verzia Desert Eagla má zároveň avízované originálne popisky a logá IMI na tele zbrane.
Myslím si, že o dokonalosti balení z dielne Tokyo Marui asi nemá zmysel sa rozpisovať. Myslím, že v tejto oblasti (a nielen v nej) patria asi k tomu najlepšiemu na našom trhu. Kvalitný čierny prebal s ešte kvalitnejšou fotografiou, štýlový čierny polystyrén. A v ňom... Niečo neuveriteľné... Sen každého fanúšika, Matrixu, airsoftu, či zbraní všeobecne. Sám Desert Eagle, Púštny Orol, v mierke jedna k jednej, vyvedený z ABS plastu, ale na nerozoznanie od originálneho brunírovaného 'real steel'.
Desert Eagle od TM má, rovnako ako originál od IMI, charakteristický lichobežníkový čelný profil, ktorý ho jednoznačne odlišuje od iných krátkych zbraní. Pri pohľade spredu má zbraň v mieste styku záveru s telom väčšiu šírku. Od tohto miesta sa smerom nahor zužuje až po akúsi montážnu lištu na vrchu záveru, na ktorú možno uchytiť kolimátor či iné taktické príslušenstvo. Záchyt uzáveru je rovnako ako ovládanie vypustenia zásobníka na ľavej strane. Poistka, umiestnená na chrbte uzáveru v zadnej časti, je obojstranná a jej chod sprevádza charakteristická kliknutie. Po natiahnutí záveru oku ulahodí najmä imitácia otáčavého závorníka s tromi uzamykacími zubami. Vysoko kvalitné je aj prevedenie všetkých nápisov a logotypov. Japonci očividne majú zmysel pre detail.
Natiahnutie záveru sprevádza veľmi príjemný zvuk, v prípade, že máte v zbrani zarazený prázdny zásobník, okamžite zapracuje úchyt záveru a ten ostane zafixovaný v zadnej polohe. Potom máte možnosť prezrieť si tento prepracovaný kúsok ľudskej dômyselnosti detailne. V tichu a prítmí dohárajúceho zimného večera pôsobí monumentálne. Nehybný a nemenný, akoby čas a priestor prestali existovať, hrozivé memento ako vystrihnuté z post apokalyptických vízií Stephena Kinga.
Presne vystihnuté tvary originálu, majestátne pôsobiaci delený záver, na hlavni imitácia vývrtu v neuveriteľnom kalibri .50AE, kovová spúšť, bicí mechanizmus, záchyt záveru a tiež úchyt pre rozborku. Jemne zdrsnená rukoväť zhotovená z jedného kusu, pevné a mohutné mieridlá s polkruhovým výrezom pre zlepšenie ich obrazca. Lúčik spúšte dostatočne veľký aj pre ukazovák ukrytý v rukavici. Nastavenie hopu ukryté pod posuvným 'tunelom' v prednej časti hlavne, prístupný len pri natiahnutom uzáveri. Celokovový zásobník, schopný pojať dvadsaťsedem BB-čiek. Oko hladiaca imitácia štyroch kruhových otvorov, ktoré pri reálnej zbrani pomáhajú určiť množstvo napáskovaných nábojov. Niet čo vytknúť.
Keď sa ocitne vo vašej dlani, okamžite cítite to puto. Akoby ste splývali v jednu bytosť, odporujúcu všetkým zákonom a pravidlám tohoto vesmíru. Stáva sa vašou predĺženou rukou, už to však nie je ruka obyčajného smrteľníka. Je to ruka predátora, zabijaka. Je to dokanlý nástroj a jeho účel mu dávate len vy. Vaše prvé pocity patria tej chladnej dokonalej logike, ktorou sa riadi. Potom pocítite hmotnosť, ale tá vám nie je cudzia, je predsa súčasťou vašej bytosti. Keď vaša myseľ vyšle skúšobný impulz na preskúšanie jej schopností, prejde vaším telom blažený pocit, ktorý znova dokazuje božskú dokonalosť a vyváženosť protipólov. Ako sínusoida má predom stanovené protihodnoty krivky, tak ona zovrie a uvoľní vaše svaly v slastnom uvedomení si reality.
Takže taká je skutočnosť, HARD KICK nie je len obchodnícky ťah určený na zvýšenie predajnosti. Je to fakt. Japonský púštny orol má snáď najsilnejší blowback, aký som mal dosiaľ možnosť vyskúšať. V prípade, že strieľate v uzavretej budove, je typický praskot blowbacku priam ohlušujúci. Až vyvstáva otázka, či to vôbec je uzáver schopný zniesť bez úhony, avšak Japonci určite vedia, čo robia, svoje tiež urobí neobvyklá mohutnosť tejto zbrane.
Rovnako úchvatná je sila tejto, nehambím sa na plnú hubu povedať, ZBRANE. Úvodné testy s lakovanou krabicou dopadli nad všetky očakávania. Šesťmilimetrové bébéčka nielenže robili hrubé diery v prednej stene krabice, nezastavila ich však ani zadná! Na vzdialenosť približne osem metrov dokonca vykusla 0,20g gulička do jednorázového zapalovača dieru! Pri streľbe na 10 metrov vzdialený terč je rozptyl gulí približne 7-8 cm, úmerne so vzdialenosťou sa zvyšuje. Táto hodnota sa však môže výrazne líšiť v závislosti od strelca a jeho schopností. Skvelý pocit pri strelbe ma často zvádza ku pudovej rýchlej strelbe, vyprázdňujúcej zásobník behom niekoľkých okamihov.
Zaujímavé je, že pri tejto neuveriteľnej sile a prieraznosti projektilov výrazne prevyšujúcou testovaný Long Cannon od KWC, boli namerané hodnoty úsťovej rýchlosti o poznanie nižšie - najnižšia dosiahla úroveň 331 a najvyššia 338 FPS. Na jedno naplneie zásobníku plynom vydržal japonský šampión priemerne 50 gulí.
Rozborka je, ako to už u zbraní tohoto japonského výrobcu býva, veľmi jednoduchá a bezproblémová. Z vlastných skúseností opätovne odporúčam pravidelné čistenie a mazanie. Zabezpečí to dlhú životnosť a vysokú spoľahlivosť zbrane. Po určitom čase užívania sa objavili prvé známky opotrebenia v miestach, kde dochádza ku kontaktu bicieho kohúta a záveru pištole, ako aj na hranách zásobníka. Tento fakt ale dodáva zbrani dojem skutočného, vetrom bojov ošľahaného bojovníka a nemá žiaden vplyv na jej funkcionalitu.
FINAL COUNTDOWN
Čo povedať na záver? Vlastniť Desert Eagle je ako mať mercedes. Musíte si ale stanoviť, aké vlastnosti sú pre vás prioritou - či nízka spotreba plynu, vysoká úsťová rýchlosť a variabilita, alebo neuveriteľný blowback, bezkonkurenčné spracovanie, realistická váha a veľmi silné ego. Určitú úlohu môže zohrať aj rozdiel v cene. Myslím ale, že my dvaja už svojho favorita máme.
Technické parametre:
názov: Desert Eagle .50 AE
typ: gas blowback
výrobca: KWC, Taiwan
dĺžka: 270 mm
váha: cca 650 g (bez zásobníka), cca 960g (s plným zásobníkom)
Hop-Up: áno, nastaviteľný
strelivo: 0.20g
bicí mechanizmus: single action only
kapacita zásobníka: 24 (+1)
úsťová rýchlosť: 354, 342, 339 FPS
cena v Muničáku: 7 000,- Sk
|
názov: Desert Eagle .50 AE
typ: gas blowback
výrobca: Tokyo Marui, Japan
dĺžka: 270 mm
váha: cca 400 g (bez zásobníka), cca 620g (s plným zásobníkom)
Hop-Up: áno, nastaviteľný
strelivo: 0.20g
bicí mechanizmus: single action only
kapacita zásobníka: 27 (+1)
úsťová rýchlosť: 338, 336, 331 FPS
cena v Muničáku: 7 400,- Sk
|
. . .
voliteľné doplnky: náhradný zásobník, optika, laser
výrobca originálu:
Israel Military Industries,
Israel |
Poznámka: Autorom recenzie je UPIR (1-st AirSoft Team Brezno) a SID (ATS Košice), zbraň na recenziu zapožičal MUNIČÁK Bratislava, ďalšie fotografie DESERT EAGLA nájdete v sekcii FOTOGALÉRIA. U každej recenzie treba brať do úvahy čas jej vzniku, ktorý sa môže odraziť na uvádzaných cenách. Po publikovaní recenzie sa žiadne ďalšie úpravy v tomto zmysle už nerobia.