VIANOCE S MARUZENOM, ČASŤ I.
GOVERNMENT TYPE SERIES '70 [gbb]
PROLÓG
S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sa na slovenský airsoftový trh dostali aj zbrane, ktorých kvalita je overená a tešia sa priazni hráčov na celom svete a ktoré okrem jedného zástupcu na našich pultoch chýbali. Aby toho nebolo málo, sú to zbrane síce blowbackové, ale nie sú to len pištole - do rodiny blowbackov privítame niekoľko SMG (sub machine gun) a tiež brokovnice. Znie to neuveriteľne? Vítajte vo svete MARUZENu!
TROCHA DEJEPISU
História zbrane známej ako Colt Gov't M1911 začala okolo roku 1900, keď známy tvorca zbraní John M. Browning začal s vývojom polo-automatických pištolí pre firmu Colt. V rokoch 1906-1907 americká armáda oznámila zámer nahradiť armádne revolvery novými, polo-automatickými pištoľami. Jednou z podmienok armády bol použitý kaliber .45, Browning tak navrhol vlastný náboj i novú konštrukciu zbrane. V roku 1911, po ťažkých testoch boli náboj i nová zbraň, navrhnuté Browningom a vyrábané firmou Colt, prijaté americkou armádou pod označením 'M1911'. Počas prvej svetovej vojny bolo vyrobených viac ako milión týchto zbraní, väčšinou firmami Colt a Springfield Armory, tiež Remington-UMC, Burroughs, Savage a inými. Licencie na výrobu zbrane boli predané aj do iných krajín, napríklad do Nórska, alebo Argentíny. V roku 1926 bola pôvodná koncepcia mierne vylepšená na základe doporučení armádnych predstaviteľov - šlo o zvýraznenie predných mieridiel, predĺženie bicieho kohúta, skrátenie spúšte, zaoblenie zadnej časti pištoľovej rukoväte, zjednodušenie drážkovania črienok rukovätí, pribudla priehlbina za spúšťou na pohodlnejšie opretie prstov a nakoniec bola predĺžená vrchná časť dlaňovej poistky. Nová modifikovaná verzia zbrane dostala označenie M1911A1, ktorá zostala vo výzbroji armády až do polovice osemdesiatych rokov, kedy ju nahradila americká verzia Beretty 92f - M9.
REALITY SHOW
O kvalitách japonskej firmy MARUZEN som mal možnosť sa presvedčiť už počas písania seriálu recenzií LETO S PLYNOVKOU, kedy sa mi do rúk dostal ich licencovaný a originálny Walther P.99 6mm. Preto ma vôbec neprekvapila výborná vyváženosť a dokonalé spracovanie - teda prvé dva dojmy, ktoré som mal, keď som prvýkrát uchopil COLT GOVERNMENT SERIES '70. Váha 657g nie je nijako prekvapivá, ale jej rozloženie v zbrani ma na chvíľu tak zmiatlo, že som bol ochotný veriť, že colt je ťažší, ako moj Tactical Master, ktorého váhu už mám 'v ruke'.
Veľmi dobre spracované ABS plasty tela zbrane i záveru dávajú zbrani dôveryhodný feeling pištole vyrábanej v minulom tisícročí. Jednoduché tvary, plytké, jemne naznačené nápisy na závere i na nábojovej komore doslova dýchajú atmosférou doby, kedy originálna zbraň vznikla - v období vojen, kedy nebolo podstatné, aby pištoľ dobre vyzerala, ale aby ich bolo na trch dodaný čo najväčší počet a aby sa čo najskôr ocitli v rukách vojakov. Pre zaujímavosť - kovových častí je na zbrani viac než dosť: zásobník, dlaňové zaoblenie rukoväte, dlaňová poistka, bicí kohút, poistka natiahnutého bicieho kohúta a záveru, záchyt záveru, vypúšťacie tlačidlo zásobníka, spúšť, zadné mieridlá, no a samozrejme väčšina vnútorností zbrane.
Keďže konštrukcia Coltu M1911 je zastaralá takmer storočie, na zbrani nenájdete žiadne dizajnérske výstrelky, je strohá a jednoduchá, maximálne funkčná. V ruke sedí pomerne dobre, aj keď s už spomínaným Waltherom P.99 sa to rozhodne porovnať nedá. Zaoblenie rukoväte s pozdĺžnym ryhovaním robí radosť dlani, na dlaňovú poistku si však treba zvyknúť. Funguje ako bezpečnostný prvok - pokiaľ ju dlaňou strelec nestlačí, nie je možné z pištole strieľať, ani ak je normálna poistka bicieho mechanizmu odistená. Ako som už spomínal, japonský Colt je vynikajúco vyvážený a človeku sa ho ani nechce dať z ruky.
Firma MARUZEN ostala verná predlohe aj čo sa týka malej kapacity zásobníka - v originále je to 7+1 nábojov kalibru .45 ACP, airsoftová verzia jednoradového zásobníka pojme 12+1 BB 6mm. Pre niekoho to môže byť nedostatok, pre iného ďalšie plus v snahe spraviť airsoft čo najviac realistický. Plnenie zásobníka je jednoduché, trochu nešťastné je umelohomtné hrdielko zásobníka, cez ktoré sa plnia BB-čka - je totiž z plastu, ktorý vyzerá dosť pružný na to, aby sa mohol roztiahnuť a neudržal by strelivo v zásobníku. Plyn sa napĺňa klasickým spôsobom - do zásobníka odspodu, doporúčam do ventilu dať tesnenie z cykloventilu, aby procedúru nesprevádzali mohutné úniky plynu.
SHOOT ME, BABY, SHOOT ME TWICE...
Originálny zostal aj jednočinný systém zbrane - pred výstrelom je nutné obtiahnuť zbraň záverom, prípadne stačí natiahnuť bicí kohút - za predpokladu, že máte náboj v nábojovej komore. Tým pádom sa dvojčinné pretláčanie bicieho mechanizmu spúšťou nekoná. S tým súvisí aj krátky chod spúšte, takže o nejakej jemnosti spúšte sa nedá hovoriť. V kombinácii s dlaňovou poistkou to chce trochu praxe pri streľbe, aby náhodou nedošlo k problémom.
Streľba z governmentu je skutočná lahôdka - vynikajúci, silný blowback približuje streľbu z plynovky reálu (samozrejme v rámci možností). Prvé streľby boli však pravidelne prerušované zasekávaním záveru zbrane, preto som musel pristúpiť k rozborke.
Rozborka je opäť podriadená originálnej zbrani - polposun záveru vzad, vytiahnutie záchytu záveru, spustenie záveru vpred. Odporúčam ale obrátiť colt dole hlavou, inak môže vyskočiť vodiaca lišta s pružinou záveru (pre zaujímavosť - pokiaľ chcete rozobrať a premazať aj hlaveň, musíte: 1. vybrať krytku pružiny a vodiacej lišty záveru, 2. vyklopiť predné čelo záveru o 90 stupňov, 3. vytiahnuť hlaveň). Po rozborke som zistil, že celé vnútro colta bolo úplne suché, čo bol dôvod zadrhávania. Zbraň som vyčistil a namazal silikónom. Jemný 'maslový' chod coltu ma presvedčil, že teraz to už bude o niečom inom.
A nemýlil som sa, problém bol odstránený, armádny colt strieľal ako diabol. Okamžite som pristúpil k meraniu úsťovej rýchlosti. Tu som zažil ďalšie príjemné prekvapenie - priemerná nameraná usťová rýchlosť bola 318 FPS, najvyššia 321, najnižšia 313. Použité bolo strelivo Tokyo Marui 0.20g, a klasický GreenGas HFC134. Presnosť streľby je, ako už sme si zvykli u japonských blowbackov, výborná. Na 10m trafí strelec v podstate čokoľvek, trochu skúsený strelec nemá problém ani na 15, či 20 metrov. Na jedno naplnenie plynu vystrieľa zbraň priemerne 40-50 rán, takže niečo okolo štyroch zásobníkov. Tieto hodnoty sa môžu líšiť v závislosti od teploty prostredia/plynu, spôsobu streľby a schopností strelca.
FINAL COUNTDOWN
Government od Maruzenu sa teda stal veľkým prekvapením a môžem ho vrelo odporučiť každému airsoftovému fanúšikovi. Samozrejme nesmie mať averziu voči M1911 konštrukcii, jednočinnému mechanizmu, či malej kapacite zásobníka. Kvalitou spracovania, silou blowbacku a razanciou strely sa rozhodne radí k tomu najlepšiemu, čo je na slovenskom trhu k dispozícii. Navyše rozširuje radu blowbackov, kde dosiaľ vládli Beretty a Glocky, o nový model, ktorý je povinným doplnkom každého fanúšika WWII. Mňa už teraz zaujíma porovnanie governmenta s novinkou od Tokyo Marui - Hi-Capa 5.1, či s pripravovanou novinkou z dielne Marui - Colt M1911A1.
Technické parametre:
názov: GOVERNMENT TYPE SERIES '70
typ: gas blowback
výrobca: Maruzen, Japonsko
dĺžka: 218 mm
váha: cca 657g
Hop-Up: áno, pevný
strelivo: 0.20g, 0.25g
bicí mechanizmus: single action
kapacita zásobníka: 12 (+1)
úsťová rýchlosť: 321, 320, 313 FPS
cena v Muničáku: 7 500,- Sk
voliteľné doplnky: náhradný zásobník
výrobca originálu: Colt, Hartford, Connecticut, USA
Poznámka: Autorom recenzie je UPIR (1-st AirSoft Team Brezno), zbraň na recenziu zapožičal MUNIČÁK Bratislava, ďalšie fotografie GOVERNMENTU nájdete v sekcii FOTOGALÉRIA. U každej recenzie treba brať do úvahy čas jej vzniku, ktorý sa môže odraziť na uvádzaných cenách. Po publikovaní recenzie sa žiadne ďalšie úpravy v tomto zmysle už nerobia.