VIANOCE S MARUZENOM, ČASŤ III.
SCORPION VZ.61 [gbb]
Z HISTÓRIE alebo REAL GUN'S STORY
Legendárny Škorpión vz. 61 je československou zbraňou, ktorá je však známa ako doma, tak aj vo svete, najmä pre svoje malé rozmery a vysokú spoľahlivosť. Zbraň bola vyvíjaná počiatkom šesťdesiatych rokov konštruktérom Ing. M. Rybárom. Na svoju dobu mal samopal revolučnú konštrukciu, jedinou jeho slabinou bol od začiatku kaliber, pre ktorý bol konštruovaný - 7.65 Browning / .32 ACP. Tento kaliber nedisponuje dostatočným stop-efektom a výkonom. Aj to bol dôvod, prečo sa tomuto vynikajúcemu samopalu nepodarilo presadiť v bezpečnostných zložkách mimo územia bývalého východného bloku - v polovici šesťdesiatych rokov mal ale v ČSSR každý príslušník ZNB pridelený Škorpion vz. 61 ako druhú osobnú zbraň. Malý spätný ráz, umožňujúci udržanie malého rozptylu však kompenzoval použitý kaliber množstvom striel dopadajúcich na cieľ, dobrá ovládateľnosť pri nepretržitej streľbe vďaka originálnej konštrukcii spomaľovača a výborná manévrovateľnosť aj v stiesnených priestoroch - to sú dôvody, prečo sa tento malý samopal stal taký obľúbený nielen medzi našimi policajtmi, ale aj medzi teroristami. Behom výroby dochádzalo neustále k modifikáciám kalibru zbrane - 7.65 Browning (vz. 61), 9 mm Makarov (vz. 82), 9 mm Browning K (vz. 83). Rôzna bola aj kapacita zásobníka, závislá od použitého kalibru: 7.65 mm - 10 a 20 nábojov; 9 mm - 12, 24 a 30 nábojov. V Juhoslávii bola zbraň vyrábaná licenčne v zbrojovke Zastava, pod názvom Zastava typ M84.
INTRO
Airsoftovú verziu škorpióna poznáme dôverne v podobe polo-dlhého (alebo skôr krátkeho?) manuálu od japonskej firmy Tokyo Marui. Tentokrát sa mi do rúk dostala plynová verzia s blowback systémom od taktiež japonskej firmy Maruzen. Človek nemusí byť žiaden extra odborník na škorpióny, aby si všimol, že aj napriek tomu, že obidve airsoftové repliky nesú rovnaké označenie, v niektorých detailoch sú odlišné. Podľa dostupných materiálov to v realizme spracovania a vernosti originálu jednoznačne vyhráva Maruzen. Poďme sa pozrieť, ako to s ním teda vyzerá.
SPRACOVANIE
Keď som vybalil malého škorpiona z krabice a igelitu, okamžite ma napadlo, že tento škorpík je INÝ ako ten od Marui. Predovšetkým je o hodne ťažší (čo asi nikoho neprekvapí, predsa len - manuál je manuál a plyn je plyn) váži okolo 1050g, čo je veľmi blízke originálnej váhe 1280g u originálu. Akonáhle som mal zbraň v rukách, nedalo mi, aby som neskúsil ohmatať (ja už som raz taký) povrch tela zbrane, nakoľko tento je už od pohľadu nebezpečne realistický. Jemné zdrsnenie vytvára naozaj dokonalú ilúziu originálneho povrchu a tak sme sa aj s Čermom zo žilinských S.A.S. zhodli, že šesťdesiatjednotka od Maruzenu je asi najrealistickejšie spracovaný AS gun na tunajšom trhu v súčasnosti. Pokračujúc v skúmaní tohoto kúsku som hneď zaregistroval správnu veľkosť hmatníkov záveru na oboch stranách (u manuálu TM je kvôli lepšiemu komfortu naťahovania spružiny jeden hmatník predĺžený), rovnako absentuje aj maruiácke rozšírenie tela zbrane pri hlavni, s úchytom na popruh. Druhý úchyt na popruh na spodku pištoľovej rukoväti rovnako na Maruzene nie je. Tvarová vernosť Maruzenu predlohe sa prejavuje aj na zadnej vrchnej časti tela. Čo iste privítajú hráči, ktorí si všimli nerealistickosť sklopnej pažby na manuálnom škorpe, je jej absolútna vernosť (vrátane záchytu a tiež polohy v zadnej polohe) na plynovom blowbacku. Tiež predné mieridlá v podobe úchytu sklopnej pažby sú u Maruzenu vyriešené k úplnej spokojnosti - u tak masívneho kovového dielu evidentne nehrozí ulomenie ako u plastového manuálneho brata z dielne Tokyo Marui. Ešte jedna zaujímavosť pre vrtákov - šprtákov. Na originálnom vz. 61 je na prepínači módu streľby označenie 20 - 0 - 1 (vyrábali sa zásobníky s kapacitou 10 a 20 nábojov), na blowbackovej kópii je ale označenie 30 - 0 - 1, čo by zodpovedalo neskorším verziám samopalu v kalibri 9 mm a tridsaťranovým zásobníkom, tieto zásobníky boli ale rovné, bez jemného zakrivenia. Druhá možnosť je, že Maruzen toto číslo upravil podľa airsoftovej kapacity zásobníka, ktorá je 30+1 BB.
FUNKCIONALITA
Aj v prípade funkcionality šli v Maruzene až na hranicu možností. Keď som sa totiž chystal preskúšať škorpióna v streľbe, zistil som, že bez zarazeného zásobníka nie je možné zbraň natiahnuť. Ak je aj zásobník zarazený, ale prepínač módu streľby je v pozícii 0 (SAFE), zbraň sa opäť nedá natiahnuť. A ako povedal Čermo - TOTO TREBA VYZDVIHNÚŤ - pokiaľ nie je náboj v komore, nejde zo zbrane vystreliť. Dávka realizmu a bezpečnosti teda na maximálnej možnej úrovni. Pokiaľ ste si niekto zvykli s ohľadom na spôsob naťahovania manuálu mať ruku vždy poblíž hmatníkov záveru, u blowbackového maruzenu to rozhodne nerobte! Cyklujúci záver by vám mohol vcelku slušne zarovnať prstíky do radu :)
STOJ, LEBO ŠKORPIÓN VYSTRELÍ!
Po prekvapivých zážitkoch z fullauto blowbacku u predchádzajúcej recenzovanej zbrani - MINI UZI som sa nevedel dočkať, aké šidlo bude malý škorpión. A faktom je, že ten moje očakávania naplnil v plnej miere! Po naplnení zásobníka plynom (opäť upozorňujem na nutnosť utesniť ventil zásobníka gumeným tesnením, narezaným napr. z cykloventilu) a naládovaní tridsiatich BB-čiek, som zarazil zásobník do škorpa (chce to cvik, jemné zakrivenie zásobníka zvádza k zasúvaniu v nesprávnom uhle), obtiahol záver (ten plechový KLANK-zvuk som si okamžite zamiloval) a pustil dávku do tréningového terča. Celkový dojem bol fantastický! Spracovanie a realizmus zbrane, celkové vyváženie, množstvo kovových dielov, čierny taktický look - to všetko ma uchvátilo. No a keď som i ešte vychutnal maruzeňácky blowback systém, nebolo o čom viacej debatovať. Vynikajúca sila blowbacku, možnosť prepínať mód streľby po jednej rane, či dávkou, poistka záveru po vystrelení posledného náboja - to všetko vo mne vyvolalo spomienky na krásne časy mojho detstva, kedy ma tatík vzal na strelnicu, do rúk mi dal nabitého škorpióna, prepol na dávku a povedal: Synak, stlač spúšť. Tým monoklom som sa v škole chválil ešte týždeň.
MERANIA
Každému, v (airsoftových) zbraniach aspoň trochu zbehlému človeku musí byť jasné, že pri blowbackovej a navyše fullauto zbrani je to s presnosťou horšie. Kvalitné kopanie záveru škorpa sa postará o väčší rozptyl striel na cieli, čo však v istých prípadoch môže byť k dobru veci - najmä v CQB bojoch na kratšie vzdialenosti, kde tento rozptyl zvyšuje šancu zasiahnutia nepriateľa do viacerých miest a rastie tak pravdepodobnosť priznania zásahu. Ako som už písal v predchádzajúcej recenzii, fullauto blowbacky dokážu získať palebnú prevahu v close quarters a stávajú sa defakto kráľmi týchto bojov. O tom nakoniec hovoria aj namerané hodnoty. V bežných izbových podmienkach s teplotou okolo 19-20 stupňov Celzia a tendenciou rýchleho ochladzovania sme vz. 61 namerali najvyššiu úsťovú rýchlosť 295 FPS, najnižšiu 287 FPS a priemer sa pohybuje okolo 292 FPS, použité bolo strelivo TM 0.20g BB, na meranie merač úsťovej rýchlosti z Muničáku. Takže už sme sa zhodli, že asi nikto nebude rátať s vysokou presnosťou na veľké vzdialenosti. Koniec-koncov, na takéto použitie ani škorpión nie je určený. Rozhodne sa ale nemusíte báť, že by ste na 25-30m netrafili nepriateľa. Na tieto vzdialenosti je na škorpióna spoľah a určite nesklame ani pri streľbe na terč. V takom prípade ale odporúčam prepnúť si na streľbu jednotlivými ranami. Pri zastrieľavaní na terč určite pomôže výber správneho streliva a možnosť nastaviteľného Hop-u. K tomu sa však strelec dostane až po rozborke - odňatí vrchnej časti tela zbrane. Keďže na nastavenie Hop-u je potrebný malý imbus, rozhodne nie je vhodné túto činnosť riešiť počas zúriacich bojov. Oproti klasickým blowbackovým pištoliam väčší zásobník škorpióna pojme aj väčší objem plynu. Výdrž plynu na jedno naplnenie sa tak pohybuje okolo dvoch zásobníkov BB-čiek, teda zhruba 60-80 rán. Výsledok, ako ostatne vždy, závisí od teploty okolia, spôsobu streľby atď. Pri streľbe v chladnejšom prostredí (pod 10 stupňov Celzia) budete mať okrem zamŕzajúceho ventilu problém aj s primrznutým zásobníkom na ruke, prípadne rozsypaným na zemi - na povrchu zásobníka sa vytvorí veľmi tenká vrstva ľadu a udržať ho potom v ruke chce trochu grifu :)
ZÁVER
Asi nikto nepochybuje, že výsledné hodnotenie takej krásnej a kvalitnej zbrane, akou iste Škorpion vz. 61 od firmy Maruzen je, bude lepšie ako výborné. Počas testovania som na škorpe nenašiel jedinú väčšiu chybu, ktorú by bolo treba vytknúť. Jeho čaru podľahol zatiaľ každý, komu sa dostal do rúk, a to z neho nemuseli ani strieľať. Firma Maruzen na tejto zbrani opäť dokázala svoje kvality (po MINI UZI, ktoré čo do kvality spracovania bolo len akýmsi priemerom), zmysel pre detail i snahu o čo najväčšiu realističnosť svojej kópie. Myslím si, že tejto firme patrí pevné miesto na slovenskom airsoftovom trhu a že je aj vo svete právom označovaná značkou najvyššej kvality. Vzhľadom na nízku cenu týchto plynoviek sa s nimi zrejme už čoskoro stretneme na akciách, pretože dopyt po kvalite za rozumnú cenu je v ostatnej dobe zrejmý aj na Slovensku.
Technické parametre:
názov: SCORPION vz. 61
typ: gas blowback
výrobca: Maruzen, Japonsko
dĺžka: 270/520 mm
váha: 1056g
Hop-Up: áno, nastaviteľný
strelivo: 0.20g, 0.25g
bicí mechanizmus: single action, semi auto, fullauto
kapacita zásobníka: 30 (+1)
úsťová rýchlosť: 295, 287, 293 [semi], 286 [full] FPS
cena v Muničáku: 8 000,- Sk
voliteľné doplnky: náhradný zásobník
výrobca originálu: Česká Zbrojovka Brno, Česká republika
Poznámka: Autorom recenzie sú UPIR (1-st AirSoft Team Brezno) a Čermo (23-rd Rgt. S.A.S. Žilina), zbraň na recenziu zapožičal MUNIČÁK Bratislava, ďalšie fotografie ŠKORPIONa nájdete v sekcii FOTOGALÉRIA. U každej recenzie treba brať do úvahy čas jej vzniku, ktorý sa môže odraziť na uvádzaných cenách. Po publikovaní recenzie sa žiadne ďalšie úpravy v tomto zmysle už nerobia.