TOKYO MARUI SIG SAUER P226 RAIL [gbb]
Intro
Zbrane SIG Sauer P226, či kompaktná verzia P228/229 sa po celom svete tešia veľkej popularite už nejaký ten rôčik, veď na trhu sú od začiatku osemdesiatych rokov minulého storočia (znie to hrozne, ale je to tak :). Odbornému svetu sa pé-dvestodvadsaťšestka predstavila v tom najlepšom svetle už počas veľkého výberového konania na nástupcu americkej armádnej pištole Colt M1911, kedy sa spolu s talianskou Berettou M92 jednoznačne dostali do finále, nechajúc za sebou prdoukty takých firiem ako Colt, Ruger, Heckler & Koch, či Glock. Zo spomínaného súboja Beretta vs. SIG nakoniec vyšla víťazne talianska M92. Kvality SIGa nezostali bez povšimnutia a americke jednotky SEALs prijali túto zbraň za svoj oficiálny služobný sidearm. V súčasnosti zbraň patrí k výbave federálnych agentov, Texaských Rangerov, Ohio State Highway Patrol, či Michiganskej štátnej polície. Bežná verejnosť sa s nimi tiež zoznámila pred dlhou dobou - SIGy sa pravidelne objavujú vo výzbroji hlavných hrdinov nemeckých kriminálnych seriálov, ktorými nás neustále dopujú miestne aj spriatelené české televízie. Airsoftuchtivé publikum pozná SIG Sauer P228 ako kvalitný a spoľahlivý manuál od Tokyo Marui.
Real-steel vs. gas blowback
Originálna zbraň SIG Sauer P226 Rail sa vyrába v kalibri 9 mm Luger, 9x21 mm, .357 SIG a .40 S&W. Má dĺžku 196 mm, dĺžka hlavne je 112 mm, celková hmotnosť nenabitej zbrane je 802g (pre kaliber 9 mm). Dvojradový zásobník pojme 10+1 nábojov a 15+1 nábojov kalibru 9 mm, 10+1 a 12+1 nábojov .357 SIG a .40 S&W). Zbraň má bezpečný double-action alebo double-action-only systém s tzv. de-cocking leverom - vypúšťacou páčkou bicieho mechanizmu. Pištoľ sa vyrába vo viacerých variantách (P226, P226 Rail, P226R DAK, P226R Tactical) a prevedeniach (nitron, two-tone, blued a stainless steel). Tokyo Marui sa rozhodli pre verziu Rail s montážnou lištou na taktické príslušenstvo na spodnej časti tela.
Blowbacková plynovka firmy Tokyo Marui takmer v ničom nezaostáva za svojou predlohou - dĺžka 196 mm, dĺžka hlavne 97 mm, váha 797g. Dvojradový celokovový zásobník má kapacitu 25+1 rán kalibru 6mm BB. Z originálu zdedila aj dvojčinný mechanizmus, vrátane vypúšťacej páky bicieho kohúta.
Pohľad prvý
Celkový prvý dojem je výborný - Tokyo Marui presne a bez chybičky vystihli tvary a línie originálnej zbrane. Z veľkej časti je SIG z ABS plastu, ktorý však dostal dokonalú povrchovú úpravu a pôsobí nadmieru realisticky (ak ste už mali v ruke novučkú CZ75 od Tokyo Marui, viete, o čom hovorím - ten matný, až jemne práškový povrch je úžasný). Snáď len pieskové zdrsnenie na rukoväti je o poznanie výraznejšie, než u originálu.
Samozrejmosťou pri výrobkoch TM sú do posledného detailu dokonalé popisky na tele zbrane. V rozpore s týmto zvykom je nápis STAINLESS na závere, ktorý napovedá, že by malo ísť o chromované prevedenie - zbraň je však skôr v nitron verzii, než stainless. U čiernej verzie zbrane absentuje spomínaný nápis STAINLESS a namiesto neho je umiestnené označenie výrobcu SIGARMS INC., EXETER-NH-USA. Takže japonskí dizajnéri mali za vzor chrómovanú verziu a na tento detail nejako pozabudli. Pri troche zhovievavosti by som tento prehmat mohol označiť za zberateľskú raritku :)
Pohľad druhý
Držať túto zbraň v ruke je skutoným pôžitkom, síce milujem Hi-Capu (nevravte to mojej žene :), ale SIG sedí v ruke neporovnateľne lepšie, prirodzenejšie, pričom masívna spúšť vo veľkom a priestrannom lučiku poskytuje dostatočný komfort a pohodlie pri streľbe v rukaviciach, či kombatovým úchopom. Samozrejme, že Hi-Capa s predimenzovaným zásobníkom a zliatinovou spodnou časťou tela pôsobí mohutnejším dojmom a má väčšiu váhu - takže tu by zas bodík získal Marujácky M1911-kový klon. Trošku ťažšie dostupný je výpust bicieho mechanizmu, naopak výborne sa ovláda záchyt záveru na spustenie po vystrelení posledného náboja. Ovládacie prvky sú len na ľavej strane, takže ľavaci budú mať menšie potiaže.
Celý mechanizmus zbrane je veľmi dobre navrhnutý, nikde nič zbytočne netrčí, nedrie, nezavadzia. Chod záveru je plynulý, čistý a sprevádzaný príjemným zvukovým efektom. Mieridlá na závere sú dokonca opatrené bielou trojbodkou, ktorá spríjemňuje samotné mierenie. Rozborka je veľmi jednoduchá a taktiež odvodená z originálnej P226 - vybrať zásobník, záver do zadnej polohy, rozborkovú páčku (take-down lever) nadol, záver pustiť dopredu. Doporučujem previesť ju ešte pred prvou streľbou, dosť často sa totiž stáva, že sú zbrane slabo premazané a dochádza tak hneď k opotrebeniu materiálu a oteru farby 'vnútorností'. Tiež sa týmto spôsobom dostanete k nastaveniu Hop-Up systému. Pri opätovnom skladaní zbrane postupujte v opačnom slede krokov, po založení záveru nezabudnite jemne zatlačiť na vodiacu tyčku pružiny záveru, inak sa vám nepodarí otočiť rozborkovú páčku do pôvodnej polohy. Správne prečistená a premazaná zbraň by nemala klásť pri naťahovaní žiaden odpor až na tlak pružiny záveru a záber konca záveru na bicí kohút pri jeho naťahovaní. Bloková poistka spúšte sa aktivuje zatlačením z pravej strany, odisťuje sa stlačením z opačnej strany.
U veľkého dvojradového zásobníka okrem pár centimetrov dĺžky voči Hi-Cape absentuje rozšírenie v prednej časti na šachte na BB-čka, kadiaľ sa dali gule u predchádzajúcich modelov 'nasypať' naraz vo väčšom počte, resp rozšírenie tam je, ale malé. BB-čko cezeň nedostanete (aj keď kreslený manuál tvrdí opak). Pri plnení SIGa budete musieť použiť len tesné plastové hrdielko navrchu, pri troche tréningu to nerobí žiaden problém. Plniaci ventil na plyn doporučujem - ako vždy - opatriť gumeným tesnením z cykloventilu a zaistiť lepiacou páskou proti vypadnutiu. Zaujímavá (a trochu nepochopiteľná) je príliš veľká pätka zásobníka s plniacim ventilom - fyzický objem zásobníka sa tým zmenšil takmer na úroveň zásobníka Glock 26.
Pohľad tretí
Keďže posledné plynovky Tokyo Marui boli od modelu k modelu stále lepšie, k streľbe a porovnaniam pristupujem vždy s radosťou a očakávaním, kam až dokážu Japonci v zdokonaľovaní týchto zbraní zájsť. A možno to očakávanie neustáleho zlepšovania bolo príčinou mierneho sklamania zo streľby so SIGom. Nič silnejšie, ostrejšie, dunivejšie - proste presvedčivejšie sa nekonalo. S odstupom času si ale hovorím, že to vlastne ani nejde. Po Glocku 26 Advance, Desert Eagle, či Hi-Cape už asi nemá čo väčšie, úžasnejšie a dokonalejšie prísť (tí, ktorí videli, počuli, či strieľali z Hi-Capy na poslednom Varíne mi iste dajú za pravdu). Blowback SIGa nie je slabý, rozhodne patrí k tým silnejším, ale s Desert Eaglom, či Hi-Capou sa zrovnať nedá. Na druhej strane z technického hľadiska bude asi viac ohľaduplný k použitým ABS plastom. Merania FPS rýchlosti tiež nepriniesli žiadne rekordné hodnoty - pri priemernej teplote 22 stupňov Celzia, za použitia GreenGasu HFC134a a streliva Tokyo Marui 0.20g BB dosahovali projektily úsťovú rýchlosť okolo 300 FPS, čo je priemerná rýchlosť BB-čiek u Berretovskej rady Tokyo Marui. Podobnosť so staršími modelmi nemusí byť zákonite na škodu - napr. hlava piestu nie je riešená ako u Hi-Capy, kde problémové tesnenie (O-Ring) narobilo vrásky nejednému hráčovi, ale podobne ako u Berriet - slušivým silikónovým golierikom.
Vysoká presnosť patrí u plynoviek Tokyo Marui k štandardu, hodne závisí od hráča, nakoľko sa dokáže so zbraňou zohrať, ako ju nastaví a aké použije strelivo. Tu niet SIGu čo vyčítať, vďaka zvýrazneným mieridlám je intuitívna streľba účinná a presná. Výdržou plynu sa SIG tiež radí medzi štandard - dva zásobníky a dosť. Energia výstrelu začína klesať niekde po tretine druhého zásobníka, päťdesiatou ranou streľba skončila tichým pufnutím.
Pohľad záverečný
Nemyslím si, že moje sklamanie má na svedomí SIG samotný, prípadne nejaké jeho nedostatky. P226 je vynikajúca zbraň vo všetkých ohľadoch. To možno len ja som sa príliš nechal uniesť zbieraním rekordov a neuvedomil som si, že žiaden rekordman sa nedokáže prekonávať donekonečna. Raz príde ten moment, keď už proste sám na seba nestačí. Tí, ktorí ho oslavovali ako boha sa zrazu pýtajú čo sa stalo, kde sa stala chyba? A neprestanú sa pýtať, kým nepochopia, že to celé je o inom. Nie o bodoch, sekundách, FPS, či prestrelených plechovkách, ale o inom. Proste o inom.
Technické parametre:
názov: SIG SAUER P226 Rail
typ: gas blowback
výrobca: Tokyo Marui, Japonsko
dĺžka: 196 mm
váha: 797 g
Hop-Up: áno, nastaviteľný
strelivo: 0.20g, 0.25g
bicí mechanizmus: double action
kapacita zásobníka: 25 (+1)
úsťová rýchlosť: 303, 299, 297 [0.20g] FPS
voliteľné doplnky: náhradný zásobník, taktické svetlo, laserový zameriavač
cena v Muničáku: 7000,- Sk
výrobca originálu: SIGARMS INC., EXETER, New Hampshire,USA
Poznámka: Autorom recenzie je UPIR (1-st AirSoft Team Brezno RedStar Brotherhhod), zbraň na recenziu zapožičal MUNIČÁK Bratislava, ďalšie fotografie SIG Sauera P226 GBB Rail nájdete v sekcii FOTOGALÉRIA.